تولد و مرگ چند باره مریخ باستان!

تولد و مرگ چند باره مریخ باستان!

پژوهشگران می گویند مریخ باستان از چرخه های گوناگون مرگ و زندگی گذشته و گذشته ای مملو از دوره های رطوبت و خشکی داشته است.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، با فرود اخیر کاوشگر "استقامت"(Perseverance) ناسا روی سطح مریخ، توجهات زیادی باردیگر به این سیاره سرخ معطوف شده است. این در حالیست که بسیاری غافل از این شده اند که کاوشگر "کنجکاوی"(Curiosity) هنوز در حال کاوش دامنه کوه شارپ در چندین کیلومتری مرکز "دهانه گیل" در مریخ است.
بر طبق مطالعه ای که بتازگی در مجله Geology انتشار یافته است، یک تیم بین المللی از پژوهشگران با بهره گیری از مریخ نورد "کنجکاوی" در مریخ، تغییرات تاریخی را در آب و هوای این سیاره بین دوره های خشک و مرطوب پیش از خشک شدن کامل آن در حدود سه میلیارد سال پیش کشف کرده اند.
پژوهشگران متشکل از یک تیم فرانسوی-آمریکایی به سرپرستی "ویلیام رپین" از ابزار موسوم به "ChemCam" کاوشگر "کنجکاوی" برای مشاهدات دقیق از زمین شیب دار دامنه کوه شارپ از فاصله دور استفاده کردند. مدارگرد مریخی ناسا قبل از این نیز نکاتی در مورد ترکیبات معدنی این دامنه ها ارایه داده بود، اما پژوهشگران با "ChemCam" توانستند با موفقیت بسترهای رسوبی سطح مریخ را مطالعه کنند.
تجزیه و تحلیل ها شرایط اولیه سطح این محل را برای نخستین بار نشان داد. با حرکت به سمت بالا از این بسترهای رسوبی که چند صد فوت ضخامت دارند، آرایش آنها به شدت متفاوت می شود. پژوهشگران در بالای رس های رسوب یافته از دریاچه که پایه کوه شارپ را می سازند، ساختارهای گسترده، بلند و بسترهای ضربدری را مشاهده نمودند که این امر به مدلول مهاجرت تپه های شنی به وسیله باد در یک دوره طولانی و خشک آب و هوایی است.
پژوهشگران در قسمت های بالایی این کوه، بسترهای نازکی را مشاهده نمودند که بین مقاوم و شکننده در تناوب هستند که بطور کلی برای رسوبات دشت رودخانه طبیعی است و بازگشت به شرایط محیطی مرطوب را نشان میدهد.
این بدان معناست که آب و هوای مریخ تا زمانی که این سیاره بطور کلی خشک شود و به شکل امروزی دربیاید، احتمالاً چندین نوسان وسیع بین پوشش رودخانه و دریاچه با شرایط خشک داشته است.
مریخ نورد "کنجکاوی" در مرحله طولانی ماموریت خود قرار دارد و مقرر است با بالا رفتن از دامنه کوه شارپ مبادرت به حفاری انواع مختلف بسترها کند.
این یافته ها بر پایه یک تحقیق دیگر انتشار یافته در ماه مارس به دست آمده است که نشان میدهد مریخ دارای دوره های متناوب افزایش حضور گازهای گلخانه ای ناشی از کارهای آتشفشانی و برخورد شهاب سنگ ها در دوره های گرمایی بوده است که دریچه ای برای تحقیق روی زندگی میکروبی باز می کند.
نویسندگان این مطالعه بر لزوم تطابق سطح شناسی مریخ با مدلهای جوی تاکید کردند و این تازه ترین مطالعه با بهره گیری از داده های مریخ نورد "کنجکاوی" از کوه شارپ می تواند با بررسی لایه های مختلف بستر رسوبی مریخ گام اولیه ای برای مطالعه جو مریخ باستان باشد.
دانشمندان تا حالا چیزهای زیادی در مورد مریخ آموخته اند، اما آنها تازه آغاز به کار کرده اند. با وجود مریخ نوردان گوناگون همچون "استقامت" که بتازگی روی سطح این سیاره قرار گرفته است، قبل از برنامه های نهایی برای استقرار انسان ها در سیاره سرخ، در دهه آینده احتمالاً درک ما از مریخ به شکل گسترده ای توسعه می یابد و منجر به راه هایی می شود که می تواند از کارهای انسانی در قرن های آینده پشتیبانی کند.
در نهایت باتوجه به یافته های این مطالعه جدید می توان اظهار داشت که ممکنست حالا حیات در مریخ جایی نداشته باشد، اما در گذشته ممکنست چنین بوده باشد.1400/01/22
13:46:26
5.0 / 5
864
تگهای خبر: آینده , تحقیق , دانشمند , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
گوپا