تشخیص مشكلات قلبی بیماران مبتلا به دیابت با معاینه پا

تشخیص مشكلات قلبی بیماران مبتلا به دیابت با معاینه پا

پژوهشگران اروپایی در بررسی جدید خود دریافته اند که با معاینه سالانه پا میتوان خطر مشکلات قلبی را در بیماران مبتلا به دیابت تشخیص داد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، یک پژوهش جدید نشان داده است که میتوان "فیبریلاسیون دهلیزی"(Atrial fibrillation) را با معاینه سالانه پا در بیماران مبتلا به دیابت تشخیص داد.
دیابت، یک عامل خطر مستقل برای فیبریلاسیون دهلیزی است. شیوع اختلال ضربان قلب در بیماران دیابتی، حداقل دو برابر بیشتر از بیماران فاقد دیابت است. باآنکه افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، پنج برابر بیشتر در معرض خطر سکته قرار دارند اما داروهای ضد انعقاد می توانند یک درمان پیشگیرانه موثر باشند.
معاینه سالانه پا، برای بیماران مبتلا به دیابت سفارش می شود. این مورد به این علت است که افزایش قند خون، به گردش خون ضعیف، صدمه رسیدن به عصب و بی حسی منجر می شود و نهایتا در صورت عدم شناسایی مشکلات، قطع شدن پا را به همراه دارد.
دکتر "ایلیاس کانلوس"(Ilias Kanellos)، پژوهشگر "دانشگاه اروپایی قبرس"(EUC) و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: معاینه سالانه پا، بررسی عروق پا را برای ارزیابی جریان سالم خون شامل می شود. ما طی این معاینه مشاهده کردیم که بعضی از بیماران، ضربان نامنظم دارند و تصمیم گرفتیم تا کارآیی آنرا در تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی بررسی نماییم.
این بررسی ۱۲ ماهه، ۳۰۰ بیمار مبتلا به دیابت را شامل می شد که در بررسی های سالانه پا شرکت می کنند. میانگین سنی شرکت کنندگان، ۶۰ سال بود. ۱۸۰ نفر از شرکت کنندگان، مرد و ۱۲۰ نفر زن بودند.
پژوهشگران دریافتند که ۵۱ بیمار پیش تر مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی تشخیص داده شده اند. اختلال ضربان قلب، به نسبت مشابهی در مردان و زنان پیدا شد. به بیماران سفارش شد تا برای گرفتن نوار قلب به منظور بهبود تشخیص صحبت در مورد درمان، به یک متخصص رجوع کنند.
دکتر کانلوس افزود: این پژوهش، یک روش ساده، سریع و کم هزینه را برای شناسایی بیماران مبتلا به دیابت که اختلال ضربان قلب دارند و از آن بی خبر هستند، شناسایی می کند. این کار، امکان جلوگیری از سکته و حفظ کیفیت زندگی را در این گروه از بیماران به همراه دارد.
منبع:

1400/02/07
11:10:33
5.0 / 5
919
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , كیفیت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
گوپا