ساخت یك موتور جت مافوق صوت جدید

ساخت یك موتور جت مافوق صوت جدید

تعدادی از محققان یک محفظه واکنش مافوق صوت برای موتورهای جت ساخته اند که راهی برای پرواز مافوق صوت را با سرعت تا 17 ماخ فراهم می آورد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ما انسان ها توانایی فوق العاده ای برای ادامه رشد، نوآوری و مهندسی های بزرگ تر، بهتر و سریع تر داریم. ما از سال ۱۹۰۳ به لطف برادران "رایت" موفق به پرواز در آسمان شدیم و از سال ۱۹۵۷ که اتحاد جماهیر شوروی ماهواره "اسپوتنیک"(Sputnik) را به فضا پرتاب کرد، به فضا رسیدیم.
حالا انسان به دنبال دستیابی به وسایل نقلیه سریع تر با مصرف انرژی و سوخت کمتر است. فرض کنید یک سفر هوایی بجای شش ساعت، ۳۰ دقیقه طول بکشد. حالا این فرض به لطف گروهی از مهندسان دانشگاه "فلوریدای مرکزی" به زودی در حال تبدیل به واقعیت است.
این تیم راهی برای ایجاد ثبات در احتراق پیشرانه های مافوق صوت با ایجاد یک محفظه واکنش مافوق صوت برای پیشرانه های جت کشف کرده است.
پژوهشگران در مطالعه خود که در مجله Proceedings of the National Academy of Science انتشار یافته است، امکان ایجاد یک روش بالقوه برای توسعه و یکپارچه سازی این فناوری را شرح داده اند که ساخت پیشرانه های مافوق صوت و سیستم های پیشرفته را امکان پذیر می کند.
این پژوهشگران تنها کسانی نیستند که روی این فناوری کار می کنند. بعنوان مثال در اواخر سال ۲۰۲۰ چین در حال آزمایش یک موتور جت مافوق صوت یا هایپرسونیک بود که قادر می باشد تا ۱۶ برابر سرعت صوت در یک تونل باد در پکن حرکت نماید. اگر استفاده از این موتور جت جدید به نام "سودرام جت"(sodramjet) عملی شود، فقط در مدت دو ساعت می شود به هر جای دلخواه از کره زمین سفر کرد.
سایر شرکتها و آژانس های دولتی نه فقط برای سفرهای تجاری سریع السیر در سراسر جهان، بلکه برای بهبود نحوه پرتاب فضاپیماها به فضا در حال متمرکز کردن انرژی خود بر روی پروازهای مافوق صوت در آینده هستند.
حالا این سیستم جدید اجازه می دهد تا سفرهای هوایی به سرعت شش تا ۱۷ ماخ برسد. این فناوری کارایی موتور پیشرانه جت را بسیار بهتر می کند، برای اینکه در صورتیکه سوخت کمتری مصرف می شود، انرژی بیشتری تولید می شود و در عین حال آلایندگی و هزینه کمتری در بر دارد.
گفتنی است که این فناوری نه فقط برای جت های موجود در زمین مفید خواهد بود، بلکه برای موشک ها در ماموریت های فضایی نیز کارایی خواهد داشت.
مطالعه روی سیستم های پیشرانه انفجاری چیز جدیدی نیست. با این وجود، آنچه در مورد این تحقیق جدید متفاوت می باشد این است که تیم پژوهشگران توانسته است طول موج انفجار را به مدت سه ثانیه حفظ کند که بسیار بیشتر و قدرتمندتر از چند میکرو یا میلی ثانیه فعلی است.
بدین سبب پژوهشگران به لطف محفظه واکنش جدید مافوق صوت که این تیم توسعه داده است و یک واکنش با آنتالپی بالا یا فوق واکنش دارد، توانستند طول موج انفجار را طولانی کنند.
"کریم احمد" استادیار گروه مهندسی مکانیک و هوا فضا در دانشگاه فلوریدای مرکزی اظهار داشت: این نخستین باری است که یک انفجار این چنینی بصورت آزمایشی تثبیت می شود. ما سرانجام قادر به انتقال این فناوری در فضا خواهیم بود.
این تیم حالا می خواهد جزییات دقیق تری را در مورد پدیده های دخیل در این فناوری مطالعه و درک کند و برنامه نهایی نیز این است که پیشرانه های مافوق صوت مبتنی بر انفجار در دهه های بعدی به سفرهای زمینی و فضایی اضافه شود.1400/02/22
22:59:10
5.0 / 5
345
تگهای خبر: آزمایش , آینده , تحقیق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گوپا