دستكاری روند رشد گوجه فرنگی برای نخستین بار امكان پذیر شد

دستكاری روند رشد گوجه فرنگی برای نخستین بار امكان پذیر شد

محققان برای نخستین بار موفق شدند روند رشد گوجه فرنگی را دستکاری کرده و آنرا به دلخواه خود کند یا تند کنند تا این میوه در زمان دلخواه رسیده و آماده مصرف باشد.به گزارش گوپا به نقل از نیواطلس، افزایش جمعیت کره زمین و کاهش زمینهای کشاورزی قابل استفاده سبب شده که افزایش بهره وری در زمان تولید مواد غذایی مورد توجه قرار بگیرد. از همین رو محققان دانشگاه آکسفورد با دستکاری یک ژن خاص در گوجه فرنگی توانستند روند رشد و رسیده شدن این گیاه را کنترل کنند.
با این کار نه تنها از حیف و میل و مقدار دور ریز گوجه فرنگی کم می شود، بلکه میتوان انواع مرغوب تر و با کیفیت تری از این میوه را هم کاشت.
ماده ای به نام پلاستید که مملو از پروتئین است، نقش اساسی در زمینه رشد گوجه فرنگی ایفا می کند. اما نحوه عملکرد آن هنوز دقیق مشخص نمی باشد. از همین رو پژوهشگران به سراغ ماده ای به نام CHLORAD رفتند که به پلاستیدها کمک می نماید تا پروتئین های مورد نیاز را جذب گوجه فرنگی کرده و پروتئین های غیرضروری را کنار بگذارند. کنترل روند فعالیت CHLORAD سبب می شود سرعت رسیده شدن گوجه فرنگی قابل کنترل باشد. امید می رود این روش در آینده در مورد میوه های دیگری هم قابل استفاده باشد.


منبع:

1400/02/31
12:40:29
5.0 / 5
315
تگهای خبر: آینده , تولید , دانشگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
گوپا