تهیه نقشه سه بعدی مغز توسط محققان گوگل و هاروارد

تهیه نقشه سه بعدی مغز توسط محققان گوگل و هاروارد

به گزارش گوپا محققان گوگل و دانشگاه هاروارد در مطالعه اخیرشان موفق به ایجاد نقشه سه بعدی مغز شده اند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، یک نقشه سه بعدی از یک میلیونیم قشر مغز با استفاده از ۲۲۵ میلیون تصویر و ۱.۴ پتابایت داده عظیم بوجود آمده است.
مغز انسان پیچیده ترین کامپیوتری است که تابحال وجود داشته است و نقشه برداری از پیچ و تاب مغز و انبوهی از نورون ها، سیناپس ها و سلول های دیگر تقریباً غیر ممکن است. اما مهندسان گوگل و هاروارد نقشه سه بعدی قابل جستجویی از بخش کوچکی از قشر مغز انسان را در مجموعه داده ای معروف به H01 بوجود آورده اند.
تلاشهای محققان در ایجاد این نقشه یک گام رو به جلو در جهت ارتقای مطالعات پیشین که سال قبل انجام شد، به حساب می آید. سال قبل گوگل و مؤسسه پزشکی هاورد هیوز بزرگترین تصویر باکیفیت بالا از اتصال مغز یک مگس میوه را منتشر نمودند.
محققان با نمونه ۱ میلی متر مکعبی گرفته شده از لوب گیجگاهی قشر مغز انسان کار خویش را شروع کردند. این ماده برای شفافیت بصری رنگ آمیزی شد و برای حفظ آن در رزین پوشانده شد و سپس به حدود ۵۳۰۰ قطعه که هر کدام ضخامت حدود ۳۰ نانومتر داشتند، برش داده شد. سپس از میکروسکوپ الکترونی روبشی با رزولوشن ۴ نانومتر برای تصویربرداری آن استفاده شد. این سبب ایجاد ۲۲۵ میلیون تصویر دو بعدی شد که بعد از آن باردیگر در یک حجم سه بعدی قرار گرفتند.
الگوریتم های یادگیری ماشین برای شناسایی سلول ها و ساختارهای مختلف درون نمونه را اسکن کردند. بعد از چند بار عبور از سیستم های مختلف خودکار، چشم انسان برخی سلول ها را تصحیح کرد تا اطمینان حاصل کند که الگوریتم ها به درستی آنها را شناسایی کرده اند. نتیجه نهایی آن شد که گوگل آنرا مجموعه داده H01 می نامد و یکی از جامع ترین نقشه های مغز انسان است که تابحال تهیه شده است. این شامل ۵۰ هزار سلول و ۱۳۰ میلیون سیناپس و همینطور بخش های کوچکتری از سلول ها مانند آکسون ها، دندریت ها، میلین و مژک ها است. حالا مجموعه داده H01 به صورت آنلاین در دسترس می باشد تا محققان و افراد علاقه مند آنرا بررسی نمایند.
منبع:

1400/03/15
12:49:31
5.0 / 5
516
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گوپا