كاهش ضایعات الكترونیكی با ابداع یك مینی خازن قابل تجزیه

كاهش ضایعات الكترونیكی با ابداع یك مینی خازن قابل تجزیه

گوپا: پژوهشگران سوئیسی، یک مینی خازن ابداع نموده اند که قابل تجزیه زیستی است و می تواند میزان ضایعات الکترونیکی را کم کند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، با پیشرفت اینترنت اشیا، انتظار می رود که شاهد افزایش تعداد ابزارهای متصل به باتری باشیم که تعدادی از آنها یکبار مصرف هستند. پژوهشگران با در پیش گرفتن چنین هدفی، یک مینی خازن قابل تجزیه زیستی ابداع نموده اند.
پژوهشگران موسسه تحقیقاتی "امپا"(Empa) در سوئیس، اولین نمونه از این ابزار چاپ سه بعدی را ابداع نموده اند. این تکنولوژی جدید، یک بستر انعطاف پذیر را شامل می شود که یک لایه رسانا، یک الکترود و یک الکترولیت روی آن قرار گرفته است. عناصر این مجموعه بعد از چاپ، با یکدیگر ادغام می شوند و الکترولیت در بین آنها قرار می گیرد.
"زاویر ابی" (Xavier Aeby)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: این بستر، مخلوطی از نانوالیاف و نانوبلورهای سلولزی است که با "گلیسرول" (Glycerol) ادغام شده اند. لایه رسانا از گرافیت، کربن سیاه و "شلاک" (Shellac) تشکیل شده است. الکترود، از مواد مشابه مواد تشکیل دهنده بستر همراه با کربن فعال و گرافیت تشکیل شده؛ در صورتیکه الکترولیت، نانوبلورهای سلولزی، گلیسرول و نمک را در بر دارد.این فناوری در شکل فعلی خود می تواند نیروی یک ساعت دیجیتالی کوچک را تامین کند و به ذخیره بار الکتریکی برای چندین ساعت بپردازد.
نکته مهم تر این است که بگفته پژوهشگران، عناصر این مینی خازن بعد از دور انداختن تجزیه می شوند. پژوهشگران ادعا می کنند که بعد از دو ماه، از این فنآوری فقط مقدار کمی از بقایای قابل مشاهده کربن به جا می ماند. در مقابل، باتری های معمولی بعد از دور ریختن می توانند سموم را در اطراف منتشر کنند و بازیافت آنها بسیار دشوار است.
پژوهشگران امیدوارند که نهایتا بتوان از این فنآوری در ابزارهایی مانند سنسورهای یکبار مصرف و یا قابل بازیافت و همین طور ابزارهای پزشکی بهره برد که بصورت دوره ای و بواسطه یک میدان الکترومغناطیسی شارژ می شوند.
این پژوهش، در مجله "Advanced Materials" به چاپ رسید.
منبع:

1400/03/15
15:30:14
5.0 / 5
512
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گوپا