بررسی استفاده از گورخرماهی در صنایع دارویی و بهداشتی

بررسی استفاده از گورخرماهی در صنایع دارویی و بهداشتی

گوپا: گروهی از متخصصان چینی روز شنبه در پکن گرد هم آمدند تا در مورد کاربردهای فناوری گورخرماهی در بررسی اثربخشی و ایمنی صنایع دارویی و محصولات بهداشتی بحث کنند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، گورخر ماهی، ماهی گرمسیری با طول حدود ۲.۵ سانتی متر تا ۴ سانتی متر است و به سبب داشتن نوارهای آبی تیره بر روی بدنش شناخته شده است.
در طول پروسه "رویان زایی" گورخرماهی های دریایی بسیار شفاف هستند که این امر آنها را برای مشاهده و آزمایش مناسب می کند. آنها همین طور با سرعت بسیار زیاد رشد می کنند و علاوه بر این نیز برخی از ژنوم آنها نیز با انسان مشترک است. همه این خاصیت ها آنها را به یک موجود مناسب برای آزمایش تبدیل نموده است.
از گورخر ماهی بعنوان حیوان آزمایشی برای ارزیابی اثربخشی و ایمنی خیلی از داروهای طب سنتی چین استفاده شده است و طبق گفته تعدادی از متخصصان طب سنتی چین، گورخرماهی یک مدل حیوانی خوب برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی و کیفیت و عملکرد و کیفیت محصولات است.
بگفته پژوهشگران در مقایسه با پستاندارانی مانند موش و میمون، زمان آزمایش بر روی گورخرماهی کوتاه تر است و هزینه کمتری نیز دارد و شرایط مشاهده عملکرد دارو در آن نیز بهتر است و پژوهشگران به آسانی می توانند اثرات داروها بر اندام های داخلی حیوانات را ببینند.
با این وجود سایر سخنرانان سمینار تاکید کردند که مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است.
منبع:

1400/04/29
12:45:19
5.0 / 5
206
تگهای خبر: آزمایش , فناوری , كیفیت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
گوپا