مطالعات جدید نشان می دهد

خطر بروز جهش های جدید کروناویروس در صورت واکسیناسیون صرفا بخشی از جامعه

خطر بروز جهش های جدید کروناویروس در صورت واکسیناسیون صرفا بخشی از جامعه

به گزارش گوپا طبق مطالعه ای که در مجله ی ˮساینتیفیک ریپورتسˮ(Scientific Reports) انتشار یافته است، برخلاف آنچه تصور می نماییم افراد واکسینه شده نقش مهمی در بروز جهش های جدید ایفا می کنند!


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، بهترین راه پیشگیری از ویروس کرونا و مرگ و میر ناشی از آن توزیع سریع واکسن است. با این وجود محققان به این نتیجه رسیده اند که احتمال بروز گونه ای مقاوم در مقابل ویروس در صورت وجود سه شرط امکان پذیر است.
شرط اول واکسینه شدن تعداد زیادی از افراد و نه همه ی آنها است. شرط دوم گردش زیاد ویروس در بین جمعیت است. و شرط سوم عدم وجود دستورالعملی برای پیشگیری از انتقال ویروس از افراد واکسینه شده به سایر افراد است.
قبل از شیوع گونه ی دلتا که حالا مسئول بیشتر از ۸۰ درصد موارد مبتلا شدن به کووید-۱۹ است چنین نگرانی هایی وجود نداشت چونکه تحقیقات نشان می داد که افراد واکسینه شده گونه های دیگر ویروس را منتقل نمی کنند. اما برپایه تحقیقات انتشار یافته ی مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها(CDC)، افرادی که واکسن زده اند هم می توانند گونه ی دلتای ویروس را مانند افرادی که واکسن نزده اند منتقل کنند.
این مبحث افزایش موارد مبتلا شدن در ایالات متحده آمریکا را هم توضیح می دهد.
محققان به این نتیجه رسیدند که در محیطی که نوع دلتای ویروس در حال انتشار می باشد باید افراد با سرعت بیشتری واکسینه شوند تا از ظهور گونه ی مقاوم در مقابل واکسن ویروس کرونا جلوگیری شود.
محققان یک مدل ریاضی ایجاد کردند که شرایطی که با ظهور بیشتر گونه های جدید مرتبط می باشد را پیشبینی می کند. آنها دریافتند واکسینه شدن برخی از افراد در حالیکه سایرین واکسن دریافت نکرده اند امکان دارد سبب بروز گونه های مقاوم شود. هم اکنون هیچ یک از گونه های ویروس نمی تواند به صورت کامل در مقابل واکسن مقاومت نشان دهند.
اما اگر در آینده جهش های مختلف سبب تغییر پروتئین شاخک ویروس شود امکان دارد این اتفاق رخ دهد. آنتی بادی ها این پروتئین را در ویروس شناسایی می کنند و اگر این بخش تغییر کند امکان دارد دیگر قادر به شناسایی آن نباشند.
در بخش دیگری از خبر انتشار یافته در "بیزینس اینسایدر" آمده است، ابتلای افرادی که یک دوز واکسن دریافت کرده اند خطر ایجاد چنین جهش هایی را زیاد می کند چونکه برای ایجاد آنتی بادی های ضدویروس، زمان لازم است و سیستم ایمنی بدن ما بعد از دریافت دوز دوم میزان بیشتری آنتی بادی تولید می کند. ازاین رو اگر فردی بعد از دوز اول مبتلا شود، ویروس می تواند شرایط را بسنجد. دوز اول واکسن های فایزر و آسترازنکا تنها ۳۳.۵ درصد در مقابل گونه ی دلتا محافظت ایجاد می کنند.
این تحقیقات جدید از دستورالعمل های تازه ی مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها در خصوص استفاده از ماسک توسط افراد واکسینه شده در محیط های پرخطر هم پشتیبانی می کند.
منبع:

1400/05/12
13:01:37
5.0 / 5
255
تگهای خبر: آینده , تحقیق , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
گوپا