فناوری های فضایی راز موفقیت چینی ها در المپیک توکیو

فناوری های فضایی راز موفقیت چینی ها در المپیک توکیو

روز گذشته المپیک توکیو ۲۰۲۰ رسما به پایان رسید. اگر نگاهی به جدول ورزشکارانی که به مدال طلا دست یافته اند، بیاندازیم می بینیم که کشور چین تا اواخر این مسابقات با کسب بیشترین مدال طلا در بالای جدول بود اما در مسابقات آخر آمریکایی ها گوی سبقت را از چینی ها ربودند و با کسب بیشترین مدال طلا رتبه نخست جدول را از آن خود کردند اما چیزی که توجه بیشتر افراد را در این المپیک به خود جلب کرده بود عملکرد خوب ورزشکاران چینی بود که باید گفت یکی از کارهایی که چینی ها را به سمت موفقیت در این المپیک سوق داد، ˮفناوری فضاییˮ بود.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از چاینا دیلی، خیلی از ورزشکاران چینی که در بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو شرکت کردند از فناوری ساخت دانشمندان و مهندسان حوزه فضایی چین بهره برده بودند.
ده ها ورزشکار چینی قبل از رفتن به مسابقات توکیو به منطقه ای در حومه جنوب غربی پکن که محل برخی از سازمان های پیشرو در زمینه فناوری فضایی چین است، رفته بودند.
در مدت زمانیکه ورزشکاران در آن مکان حضور داشتند در معرض فناوری هایی که معمولا از آنها در حوزه تحقیق و توسعه موشک های حامل، موشک های هدایت شوند و هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می شود قرار گرفته و به پیشنهادات متخصصان آکادمی هوافضا آیرودینامیک چین گوش دادند.
"جیا یی"( Jia Yi) معاون آزمایشگاه تونل باد کم سرعت(Low-Speed Wind Tunnel Lab) این آکادمی اظهار داشت: ما از فناوری و تجهیزات خود برای کمک به قایقرانان، شناگران و دوچرخه سواران تیم ملی چین به منظور بهبود عملکردشان استفاده کردیم. بعنوان مثال قایقرانان گروه چهار نفره زنان به آزمایشگاه من آمدند و از تونل باد کم سرعت برای اندازه گیری میزان نیروی پسار هوا در بدن خود استفاده کردند. نتایج این آزمایشات به مربیان و محققان این امکان را داد که حرکت ورزشکاران را تجزیه و تحلیل کرده و تغییر داده و روش های آموزشی مناسب را استفاده کنند و به طراحی مجدد لباس های ورزشی روی آورند.
به گفته وی، تونل های بادی مهم ترین سخت افزار بخش تحقیقات و آزمایشات آیرودینامیکی هستند چونکه جریان هوا اطراف هواپیما یا موشک را به منظور بررسی و اندازه گیری عملکرد آیرودینامیکی آنها، ایجاد و اصلاح می کنند.
طی چند سال قبل استفاده از تونل های باد در کشورهای غربی همچون ایالات متحده و کانادا هم بسیار رواج پیدا کرده است چونکه مربیان و ورزشکاران شاهد تأثیر مثبت این زیرساخت ها در بهبود حرکات و روش های آموزشی بوده اند.
این آکادمی چینی علاوه بر مجهز بودن به تونل های باد، یک تونل باد آموزشی هم در مرکز آموزش و تحقیقات ملی ورزش های زمستانی در منطقه فنگتای پکن برای اداره کل ورزش چین ساخته است. این تونل دارای فضای داخلی ۶۰ متر مکعب است و می تواند با سرعت حداکثر ۱۵۱ کیلومتر در ساعت باد تولید نماید.
به گفته "دونگ گوچیانگ"(Dong Guoqiang) مدیر این پروژه آکادمی که مسئولیت ساخت و عملیات تونل را برعهده داشت، این آزمایش می تواند برای آزمایشات ورزش های زمستانی و تابستانی مورد استفاده قرار گیرد. ورزشکاران در ماه اکتبر از این تسهیلات بهره برده و عموما از تجهیزات آنجا برای آماده سازی ورزشکاران برای بازی های المپیک ۲۰۲۲ پکن هم استفاده شده است. تونل های آکادمی به ورزشکاران چینی کمک زیادی کرده است که بعضی از آنها در توکیو موفق به کسب مدال طلا هم شده اند.
دانگ اضافه کرد: اما موفقیت آنها با کمک آموزش شدید و آمادگی دقیق هم محقق شده است.
منبع:

1400/05/18
23:51:05
5.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
گوپا