تلاش باردیگر مریخ نورد استقامت برای نمونه برداری از سطح مریخ

تلاش باردیگر مریخ نورد استقامت برای نمونه برداری از سطح مریخ

مریخ نورد ˮاستقامتˮ ناسا در جستجو برای یافتن حیات باستانی در مریخ بار دیگر برای جمع آوری نمونه سنگ از سطح این سیاره آماده می شود.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، این هفته ابزاری که بر روی بازوی رباتیک دو متری "استقامت" قرار دارد سطح سنگی به نام "روشه"(Rochette) را می تراشد تا دانشمندان درون آنرا بررسی نمایند و تصمیم بگیرند که آیا می خواهند از این سنگ نمونه برداری کنند یا خیر.
نمونه ی مورد نظر که ضخامت آن کمی بیشتر از یک مداد است درون یکی از ۴۲ لوله آزمایش تیتانیومی "استقامت" قرار خواهد گرفت.


پروسه نمونه برداری هفته آتی شروع می شود.
"استقامت" در روز ۶ اوت برای نخستین بار مبادرت به نمونه برداری از مریخ کرد اما این پروسه به سبب نرم بودن بیش از حد سنگ مورد نظر با شکست مواجه گردید. استقامت از آن زمان تا حالا ۴۵۵ متر مسافت به سمت منطقه ای به نام "سیتادل"(Citadelle) پیموده است. این منطقه دارای سنگ هایی است که در مقابل فرسایش باد مقاوم هستند و احتمال بیشتری وجود دارد که نمونه سنگ های آن در مقابل حفاری مقاوم باشند.
تیم "استقامت" مرحله ی دیگری به پروسه نمونه برداری اضافه کرده اند که طی آن "استقامت" تصویری از لوله آزمایش خود پس نمونه برداری به زمین می فرستد تا پژوهشگران از وجود نمونه مطمئن شوند و سپس فرمان بستن لوله صادر می شود.
بااینکه "استقامت" در نخستین تلاش خود موفق به جمع آوری نمونه نشد اما لوله ی آزمایش آن حالا حاوی اتمسفر مریخ است که پژوهشگران می خواستند طی ماموریتی در آینده از آن نمونه برداری کنند.
"کن فارلی"(Ken Farley)، دانشمند ماموریت "استقامت" می گوید: امیدواریم بازگرداندن این نمونه ها به زمین به ما در یافتن پاسخ تعدادی از سوالاتمان همچون ترکیبات تشکیل دهنده ی جو مریخ کمک نماید. بنا بر این است که ما مشتاقیم علاوه بر نمونه سنگ مریخ نمونه ای از جو آنرا نیز به زمین بیاوریم.1400/06/06
22:53:27
5.0 / 5
479
تگهای خبر: آزمایش , آینده , دانشمند , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گوپا