بررسی ارتباط قرار گرفتن در معرض آرسنیک و مبتلاشدن به دیابت نوع ۲

بررسی ارتباط قرار گرفتن در معرض آرسنیک و مبتلاشدن به دیابت نوع ۲

پژوهشگران دانشگاه آریزونا در مطالعه اخیرشان از ارتباط میان قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آرسنیک و احتمال مبتلاشدن به دیابت نوع 2 آگاهی داده اند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، پژوهشگران آمریکایی در مطالعه اخیرشان موفق به شناسایی مکانیسم بیولوژیکی قرار گرفتن در معرض آرسنیک بطور طولانی مدت و احتمال مبتلاشدن به بیماری هایی مانند سرطان و دیابت نوع ۲ شده اند.
طبق اعلام مرکز کنترل و پیش گیری از بیماری آمریکا، بیش از ۳۴ میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت هستند و تقریباً ۹۰-۹۵ درصد از آنها مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند. یکی از عوامل اصلی مبتلاشدن به این بیماری قرار گرفتن در معرض سموم محیطی خصوصاً قرار گرفتن در معرض آرسنیک مزمن است. نتایج مطالعات حاکی از آنست که آرسنیک بر تولید انسولین و حساسیت، سطح قند خون و پروفایل لیپیدها تاثیر می گذارد.
از آنجائیکه آرسنیک یک شبه فلز طبیعی است که در خاک یافت می شود، می تواند یکی از با اهمیت ترین آلاینده های آب شرب در سطح جهان باشد. آرسنیک حدودا در تمام منابع آب زیرزمینی در آریزونا خصوصاً در مناطق روستایی وجود دارد.
پژوهشگران در این مطالعه که به رهبری دکتر "دونا دی ژانگ" (Donna D. Zhang) انجام شد، موفق به کشف مکانیسم بیولوژیکی شدند که طی آن قرار گرفتن در معرض آرسنیک به مقاومت به انسولین و نابردباری گلوکزی منجر می شود.
پژوهشگران همین طور تأثیر قرار گرفتن در معرض آرسنیک بر فعال شدن فاکتور شبه هسته ای ۲ مشتق از اریتروئید ۲ (NRF۲) را مورد بررسی قرار دادند. NRF۲ یک پروتئین است که نقش مهمی در حفظ هموستات سلولی ایفا می کند. پژوهشگران دریافتند که قرار گرفتن در معرض آرسنیک به فعال شدن طولانی مدت و غیرقابل کنترل NRF۲ منجر می شود که این مساله نیز محرک پیشرفت سرطان و مقاومت در مقابل درمان ضد سرطان است.
پژوهشگران امیدوارند که یافته های این مطالعه بتواند به توسعه داروهای جدیدتر منجر شود.1400/06/27
10:58:34
5.0 / 5
312
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گوپا