تولید داروی ضدافزایش وزن با غیرفعال کردن ژن های عامل چاقی

تولید داروی ضدافزایش وزن با غیرفعال کردن ژن های عامل چاقی

خبرهای امیدوار کننده ای در حوزه تولید دارو برای درمان چاقی از دانشمندان دانشگاه ˮویرجینیاˮ به گوش می رسد. این دانشمندان موفق به شناسایی 14 ژن شده اند که عامل چاقی هستند و سه ژن که می توانند از چاقی جلوگیری نمایند. این یافته ها به ایجاد درمانی برای این مشکل سلامتی که بیش از 40 درصد از بزرگسالان آمریکایی را تحت تاثیر خود قرار داده است کمک می نماید.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، "ایلین اورورک"(Eyleen O'Rourke) از دانشکده علوم و هنر دانشگاه ویرجینیا، دانشکده پزشکی دپارتمان زیست سلولی و مرکز تحقیقات قلب و عروق "روبرت ام برن"(Robert M. Berne) می گوید: ما صدها نوع ژن مختلف می شناسیم که در افرادی که گرفتار چاقی هستند ظاهر می شوند اما این به مفهوم ایجاد این بیماری توسط آنها نیست.
این عدم قطعیت مانعی اساسی در یافتن اهداف ژنتیکی برای درمان چاقی است. برای حل این مشکل ما روشی ایجاد کردیم که بطور خودکار و همزمان صدها ژن را مورد بررسی قرار دهد و نقش آنها در ایجاد چاقی را مشخص نماید.
ما در نخستین دور از آزمایش ها موفق به کشف دهها ژن شدیم که در ایجاد چاقی نقش داشتند و سه ژن نیز یافتیم که می توانند از چاقی جلوگیری نمایند. ما پیش بینی می نماییم که رویکرد ما و کشف این ژن های جدید توسعه درمان هایی برای چاقی را سرعت می بخشد.
تحقیقات جدید "اورورک" به درک بهتر ارتباط میان چاقی، رژیم غذایی و دی ان آ(DNA) کمک می نماید. چاقی که تبدیل به یک بیماری همه گیر شده است تا حد زیادی ناشی از رژیم های غذایی با کالری بالا و پر از قند است. بی تحرکی نیز نقش زیادی در بروز آن ایفا می کند. اما ژن های ما نیز در بروز آن نقش مهمی دارند. ژن ها ذخیره چربی و سوخت و ساز غذا را تنظیم می کنند. اگر پژوهشگران بتوانند آن دسته از ژن ها که میزان بیش از اندازه غذا را تبدیل به چربی می کنند شناسایی کنند می توانند آنها را غیرفعال کنند تا خوردن بیش از اندازه غذا منجر به چاقی نشود.
متخصصان ژنوم صدها ژن در رابطه با چاقی یافته اند. میزان این ژن ها در افراد چاق بیشتر از افراد با وزن طبیعی است. اما چالش اصلی تشخیص ژن هایی است که نقش اساسی و مستقیم در ایجاد چاقی و جلوگیری از آن ایفا می کنند.
برای یافتن این ژن ها "اورورک" و گروهش از کرم هایی به نام "الگانس"(C. elegans) استفاده کردند. این کرم ها درون سبزیجات پوسیده زندگی و از میکروب ها تغذیه می کنند. با این وجود ۷۰ درصد ژن های آنها مشابه انسان ها است و مانند انسان ها اگر میزان زیادی قند مصرف کنند چاق می شوند.
این کرم ها برای علم بسیار مفید هستند و از آنها جهت بررسی عملکرد داروهای رایج مانند داروی ضد افسردگی پروزاک(Prozac) و متفورمین که سطح قند خون را کنترل می کند استفاده شده است.
علاوه بر آن طی ۲۰ سال اخیر سه جایزه نوبل به کشف فرآیندهای سلولی که ابتدا در این کرم ها مشاهده شده بود اهدا شد. این فرآیندها در بیماری هایی مثل سرطان و بیماریهای تخریب سیستم عصبی اهمیت دارند. این کرم ها در توسعه درمان های مبتنی بر آران ای(RNA) نیز نقش اساسی داشته اند.
در این مطالعه جدید که بتازگی در مجله ی "PLOS Genetics" انتشار یافته است، "اورورک" و همکارانش از این کرم ها جهت بررسی ۲۹۳ ژن مربتط با چاقی در انسان ها استفاده کردند تا ژن هایی که در ایجاد یا جلوگیری از چاقی نقش دارند را بیابند.
آنها تعدادی از کرم ها را در معرض رژیم غذایی با قند بالا قرار دادند. این کرم ها به همراه یادگیری ماشینی به پژوهشگران در کشف ۱۴ ژن موثر در چاقی و سه ژن که می توانند از آن جلوگیری نمایند کمک کرد.
پژوهشگران دریافتند که جلوگیری از عملکرد این سه ژن می تواند طول عمر کرم ها را افزایش داده و عملکرد حرکتی-عصبی آنها را بهبود بخشد. این دقیقا همان مزایایی است که تولیدکنندگان دارو از داروهای ضدچاقی انتظار دارند.
تحقیقات بیشتری باید صورت گیرد اما پژوهشگران معتقدند به نتایج امیدوارکننده ای دست یافته اند. برای مثال خاموش کردن یکی از ژن ها در موش آزمایشگاهی موجب جلوگیری از افزایش وزن، عملکرد بهتر انسولین و کاهش قند خون شد.
به قول پژوهشگران این نتایج قابل تعمیم به انسان ها نیز هست.
منبع:

1400/06/30
17:51:08
5.0 / 5
215
تگهای خبر: آزمایش , آینده , تحقیق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
گوپا