نقش مهم یک ژن در مبتلاشدن به آلزایمر و کووید-۱۹

نقش مهم یک ژن در مبتلاشدن به آلزایمر و کووید-۱۹

پژوهشگران ˮکالج دانشگاهی لندنˮ در بررسی جدید خود دریافته اند که یک ژن می تواند نقش مهمی در مبتلاشدن به آلزایمر و کووید-19 داشته باشد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی کالج دانشگاهی لندن، پژوهش جدیدی نشان میدهد که یک ژن می تواند خطر مبتلاشدن به آلزایمر و کووید-۱۹ شدید را تحت تاثیر قرار دهد.
پژوهشگران "کالج دانشگاهی لندن" (UCL) در این پروژه دریافتند که یکی از انواع ژن "OAS1" می تواند خطر مبتلاشدن به آلزایمر را افزایش دهد. انواع این ژن می توانند احتمال مبتلاشدن به نتایج شدید کووید-۱۹ را نیز بالا ببرند.
یافته های این پژوهش می توانند راه را برای اهداف جدیدی در توسعه دارو یا ردیابی پیشروی هر دو بیماری هموار کنند و نشان می دهند که درمان های توسعه یافته می توانند برای هر دو بیماری مورد استفاده قرار بگیرند. همین طور این یافته ها، مزایای بالقوه ای برای سایر بیماریهای عفونی و زوال عقل دارند.
بااینکه آلزایمر در درجه اول با تجمع آمیلوئید در مغز مشخص می شود، اما التهاب گسترده ای نیز در مغز وجود دارد که اهمیت سیستم ایمنی را در آلزایمر نشان میدهد. پژوهشگران دریافتند که تعدادی از تغییرات سیستم ایمنی می توانند هم در بیماری آلزایمر و هم در کووید-۱۹ رخ دهند.
بگفته پژوهشگران، تغییرات التهابی می تواند در مغز بیماران مبتلا به کووید-۱۹ شدید وجود داشته باشد. آنها دریافته اند که ژن OAS1 در واکنش به آلزایمر و کووید-۱۹، واکنش ایمنی را بیشتر می کند.
پژوهشگران در این پروژه تلاش کردند تا بر طبق بررسی پیشین خود که شواهدی را در مورد مجموعه وسیعی از ژنوم های انسانی ارایه داده است، ارتباط میان ژن OAS1 و بیماری آلزایمر را نشان دهند.
ژن OAS1 در نوعی سلول ایمنی موسوم به "میکروگلیا" (Microglia) بیان می شود که ۱۰ درصد همه سلول های موجود در مغز را تشکیل می دهد. پژوهشگران با بررسی ارتباط این ژن با آلزایمر، داده های ژنتیکی ۲۵۴۷ نفر را که نیمی از آنها به بیماری آلزایمر مبتلا بودند، توالی یابی کردند. آنها دریافتند افرادی که نوع خاصی از ژن OAS1 موسوم به "rs1131454" را در خود دارند، بیشتر در معرض مبتلاشدن به بیماری آلزایمر قرار می گیرند و احتمال مبتلاشدن به این بیماری در آنها بین ۱۱ تا ۲۲ درصد افزایش می یابد. نوع جدید شناسایی شده، متداول است؛ برای اینکه این باور وجود دارد که بیش از نیمی از اروپایی ها حامل آن هستند و نسبت به سایر ژن ها، بیشتر بر خطر مبتلاشدن به آلزایمر تاثیر می گذارد.
یافته های این پژوهش، OAS1 را به لیستی از ژن هایی اضافه می کند که هم اکنون مشخص شده است بر خطر مبتلاشدن به آلزایمر تأثیر می گذارند.
پژوهشگران در بررسی های خود دریافتند که انواع ژنتیکی افزایش دهنده خطر مبتلاشدن به آلزایمر که با OAS1 در ارتباط هستند، می توانند خطر نیاز به مراقبت های ویژه برای کووید-۱۹ را تا ۲۰ درصد بالا برند.
پژوهشگران در قسمتی از همین پژوهش دریافتند که این ژن، میزان انتشار پروتئین های التهابی توسط سلول های ایمنی بدن را کنترل می کند. بررسی ها نشان داد که سلول های میکروگلیا در جایی که بیان ژن ضعیف تر است، واکنش بالایی را نسبت به لطمه بافت نشان می دهند و به بروز "طوفان سیتوکین" (Cytokine Storm) در بدن منجر می شوند که حالت خودایمنی را در پی دارد.
فعالیت OAS1، با افزایش سن تغییر می کند؛ بدین سبب شاید پژوهش بیشتر در مورد شبکه ژنتیکی بتواند به درک دلیل لطمه پذیر بودن افراد مسن تر در مقابل آلزایمر، کووید-۱۹ و بیماریهای مرتبط کمک نماید.
یافته های این پژوهش نشان می دهند که برخی افراد صرف نظر از سن آنها ممکنست مستعد مبتلاشدن به بیماری آلزایمر و کووید-۱۹ شدید باشند، برای اینکه بنظر می رسد که تعدادی از سلول های ایمنی ما در هر دو بیماری، درگیر مکانیسم مولکولی مشترکی می شوند.
اگر پژوهشگران بتوانند در صورت مثبت بودن آزمایش کووید-۱۹، یک روش ساده جهت بررسی اینگونه های ژنتیکی ابداع کنند، ممکنست بتوان تشخیص داد که چه کسانی بیشتر به مراقبت های ویژه نیاز دارند، اما برای رسیدن به این توانایی باید پژوهش بیشتری صورت گیرد. پژوهشگران امیدوارند که بررسی ها به توسعه یک آزمایش خون بینجامد که قبل از بروز مشکلات حافظه مشخص می کند که آیا افراد، در معرض خطر مبتلاشدن به آلزایمر هستند یا خیر.
همین طور آنها قصد دارند به بررسی خود در مورد نحوه فعال شدن این شبکه ایمنی در واکنش به بیماری هایی مانند کووید-۱۹ ادامه دهند تا آثار دائمی بیماری و لطمه پذیری نسبت به آنرا مشخص کنند.
این پژوهش در مجله "Brain" به چاپ رسید.
منبع:

1400/07/17
11:22:00
5.0 / 5
284
تگهای خبر: آزمایش , دانشگاه , درمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
گوپا