کشف احتمالی یک منبع جدید برای پرتوهای کیهانی

کشف احتمالی یک منبع جدید برای پرتوهای کیهانی

با عنایت به رصدهای تلسکوپی معروف به ˮمجیکˮ به نظر می آید، ابرنواخترها یکی از منابع پرتوهای کیهانی باشند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، تلسکوپ "مجیک"(MAGIC)، ابرنواختر "آراس ماراَفسای"(RS Ophiuchi) را رصد کرده است که در پرتوهای گاما با انرژی بسیار بالا می درخشد. پرتوهای گاما از پروتون هایی که تا انرژی های بسیار بالا بعد از انفجار شتاب می گیرند، تشکیل می شوند. این مورد نشان دهنده آن است که ابرنواخترها منبع تشعشات کیهانی در جهان هستند که به طور عمده از پروتون های غنی از انرژی تشکیل شده اند. این پروتون ها تقریباً با سرعت نور در فضا حرکت می کنند.
هر ۱۵ سال یک مرتبه یا بیشتر، انفجاری دراماتیک در صورت فلکی "ماراَفسای" رخ می دهد. زادگاه ابرنواخترها، منظومه هایی هستند که در آنها دو ستاره بسیار متفاوت در یک هم زیستی با یکدیگر زندگی می کنند. یک کوتوله سفید که یک ستاره کوچک، سوخته و به شدت متراکم است و یک قاشق چای خوری از ماده ی آن حدود یک تن وزن دارد به دور یک غول سرخ که ستاره ای قدیمی است و بزودی می سوزد، می چرخد.
ستاره غول پیکری که درحال مرگ است، کوتوله سفید را با ماده ای که لایه هیدروژن بیرونی آن ایجاد می کند، تغذیه می کند. این جریان ماده ادامه می یابد تا جایی که کوتوله سفید خودش را نابود کند. ستاره کوتوله دست نخورده باقی می ماند و چرخه باردیگر شروع می شود.
انفجار در محدوده انرژی بالا
گمان می رفت که چنین انفجارهایی حاوی انرژی های بالا هستند. دو تلسکوپ "مجیک" پرتوهای گاما همچون بالاترین انرژی هایی که تاکنون در یک ابرنواختر اندازه گیری شده را ثبت کردند. برای مقایسه میتوان اظهار داشت که این تشعشات صد میلیارد بار پرانرژی تر از نور مرئی هستند.
تلسکوپ "مجیک" توانست مشاهدات خویش را به دنبال هشدارهای اولیه ابزاری دیگر که تشعشعات طول موج های مختلف را اندازه گیری می کرد، انجام دهد. "دیوید گرین"(David Green)، دانشمند مؤسسه فیزیک ماکس پلانک و یکی از نویسندگان این مقاله اظهار داشت: فوران تماشایی ابرنواختر "آراس ماراَفسای" نشان داده است که واکنش سریع تلسکوپ های "مجیک" واقعا جواب می دهد. ۳۰ ثانیه یا کمتر طول می کشد تا این تلسکوپ ها به سمت یک هدف جدید حرکت کنند.
پروتون های شتاب گرفته بعنوان بخشی از پرتوهای کیهانی
بعد از انفجار، چندین جبهه شوک از راه باد ستاره ای غول سرخ و محیط بین ستاره ای اطراف منظومه دوتایی به اطراف پخش گردید. این امواج، مانند یک نیروگاه غول پیکر عمل می کنند که در آن ذرات تا سرعتی نزدیک به سرعت نور شتاب می گیرند. اندازه گیری های ترکیبی نشان داده است که پرتوهای گاما از پروتون های پرانرژی هسته های اتم های هیدروژن سرچشمه می گیرند.
دیوید گرین توضیح می دهد: این امر، فوران های ابرنواختر را به منبعی برای پرتوهای کیهانی تبدیل می کند.
منبع:

1401/02/26
10:08:20
5.0 / 5
189
تگهای خبر: دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گوپا