تولید صفحات خورشیدی با كیفیت؛

رکورد راندمان سلول های خورشیدی شکسته شد

رکورد راندمان سلول های خورشیدی شکسته شد

محققان آزمایشگاه ملی انرژی های تجدید پذیر آمریکا رکورد جهانی راندمان سلول های خورشیدی را شکستند و صفحات خورشیدی با بازدهی ۴۰ درصدی تولید کردند.به گزارش گوپا به نقل از نیواطلس، با رسیدن به بازدهی تقریباً ۴۰ درصدی، تولید انواع سلول خورشیدی باکیفیت و کارایی بیشتر ممکن می شود.
سلول خورشیدی جدید این تیم بازدهی ۳۹.۵ درصدی را در شرایط نوری برابر با خورشید به ثبت رساند. باآنکه قبلاً سلول های خورشیدی با بازدهی تا ۴۷ درصد هم تولید شده اند، اما رسیدن به این بازدهی در زیر نور بسیار متمرکز و در شرایطی مشابه با تابش نور خورشید ممکن شده است.
سلول های خورشیدی جدید رکورد قبلی همین آزمایشگاه را با ۳۹.۲ درصد راندمان در سال ۲۰۲۰ شکسته است. در مقام مقایسه، باید گفت سلول های خورشیدی سیلیکونی معمولی و سلول های خورشیدی پروسکایتی نوظهور تقریباً ۲۵ درصد راندمان دارند، در صورتیکه سلول های خورشیدی ترکیبی که حاوی هر دو ماده هستند به بازدهی ۳۰ درصدی نزدیک می شوند.
این سلول خورشیدی جدید مقرر است برای تأمین انرژی ماهواره ها و سایر فضاپیماها استفاده گردد و بنابراین در شرایط شبیه سازی شده فضایی هم آزمایش شد. این سلول ها در شرایط مذکور به بازدهی قابل قبول ۳۴.۲ درصدی دست یافت.


منبع:

1401/02/30
14:34:49
5.0 / 5
205
تگهای خبر: آزمایش , تولید , كیفیت , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
گوپا