معاون وزارت بهداشت:

کشور ایران در تولید دانش رتبه نخست منطقه را دارد

کشور ایران در تولید دانش رتبه نخست منطقه را دارد

مشهد ـ معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: کشور ایران در تولید دانش در منطقه جایگاه نخست را در این عرصه به خود مختص کرده است.به گزارش گوپا به نقل از مهر، یونس پناهی در گردهمایی سفرا و دیپلمات های کشورهای آسیایی و اروپایی که با حضور مسئولان اکو، یونسکو، یونیسف، سازمان بهداشت جهانی و چند نهاد بین المللی دیگر در تالار شهید سلیمانی مجمتع شهدای سلامت مشهد برگزار شد، اظهار نمود: کشور ایران در تولید دانش در منطقه جایگاه مطلوبی دارد و از سال ۲۰۱۰ جایگاه نخست را در این عرصه به خود مختص کرده است و همین طور در سطح جهانی کشورمان در تولید دانش جایگاه شانزدهم را دارد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: از نظر مرجعیت علمی و ارجاع نیز مجموعه تحقیقات ایران، در منطقه و جهان در جایگاه قبولی است و به ترتیب رتبه نخست و شانزدهم را به خود مختص کرده است.
وی با اعلان اینکه در گذشته تحقیقات در جمهوری اسلامی ایران، برمبنای نیازهای خود کشور و متناسب با دانشگاه های نسل یک و دو انجام می شد اشاره کرد: در حال حاضر کشورمان در زمینه تحقیقات با توجه دانشگاه های نسل سوم علاوه بر تولید دانش و تحقیقات به دنبال تامین نیازهای اجتماعی حوزه سلامت است و در برنامه ریزی به دنبال ایجاد دانشگاه های علوم پزشکی اجتماعی هستیم که ضمن رصد نیازهای جامعه در راه رفع نیازهای آن اقدام نماید.
پناهی اشاره کرد: در اجرای طرح های پژوهشی و تحقیقاتی، پاسخگویی، حل مساله و نیازمحوری بودن مورد توجه قرار می گیرد، بر این اساس هر پژوهش در زمینه سلامت، باید کاربر داشته باشد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اعلان اینکه در دوران همه گیری ویروس کرونا، شش نوع واکسن با پلت فرم های مختلف توسط دانشمندان کشورمان به مرحله تولید رسید اظهار نمود: کرونا نشان داد که کشورهای مختلف باید در زمینه سلامت با یکدیگر همکاری داشته باشند و دراین زمینه لازم است، شبکه های تحقیقاتی با کشورهای مختلف ایجاد شود.
وی اظهار داشت: اگر همکاری در حوزه پیش گیری از ویروس کرونا وجود نداشته باشد به طور قطع، کشورها همچنان با آن درگیر خواهند بود و بر این اساس تمامی کشورها باید در زمینه تحقیقات از ظرفیت یکدیگر استفاده نمایند تا بتوان این ویروس را مهار کرد.
پناهی با اعلان اینکه کرونا نشان داد که در عرصه سلامت و تحقیقات باید جامعه نگر باشد و کشورهای مختلف باید بتوانند از ظرفیت یکدیگر استفاده نمایند اظهار نمود: خوشبختانه کشور ایران در حوزه آموزش و تحقیقات ظرفیت همکاری با سایر کشورها را دارد و دراین زمینه آمادگی کامل برای همکاری با کشورهای مختلف وجود دارد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اعلان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از بزرگترین و توانمند ترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور شمرده می شود و همیشه در سیاست گذاری های کلان کشور از ظرفیت این دانشگاه بطور گوناگون استفاده می شود اظهار داشت: ارتباطی که با این دانشگاه از طرف سفرای کشورهای مختلف به وجود آمده است بسیار مؤثر و مهم خواهد بود و در وزارت بهداشت نیز از همه ظرفیت های کشور برای توسعه ارتباطات بین المللی در حوزه های آموزش و تحقیقات استفاده خواهد شد.
وی با اشاره فعالیت مؤسسه تحقیقاتی نیماد در کشور اظهار نمود: در این مؤسسه شرایط اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک با سایر کشورهای علاقمند و فعالیت پژوهشگران و صاحبنظران فراهم گشته است و خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شکل مناسبی از این پتانسیل استفاده می نماید.
پناهی اضافه کرد: استفاده از روش های نوین همچون سل تراپی، پزشکی بازساختی و داروهای نوترکیب مواردی است که آینده درمان را به خود اختصاص خواهند داد و کشورمان آمادگی اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک با سایر کشورها را داراست.

1401/03/01
11:22:10
5.0 / 5
298
تگهای خبر: آینده , تحقیق , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گوپا