ناسا تاریخ های احتمالی پرتاب موشك آرتمیس ۱ را اعلام كرد

نخستین ماموریت سفر به ماه چه زمانی انجام می شود؟

نخستین ماموریت سفر به ماه چه زمانی انجام می شود؟

گوپا: موشک و فضاپیمای ˮآرتمیس 1ˮ(Artemis 1) از سکوی پرتاب پایین آورده شده اند با این وجود ناسا بتازگی تمامی پنجره های زمانی ممکن برای پرتاب آن امسال و همین طور سال آینده را اعلام نموده است.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، موشک "آرتمیس ۱" می تواند در روز ۲۶ ژوئیه(چهارم مرداد) برای انجام ماموریتی به دور ماه از زمین به فضا پرتاب شود، این در حالیست که آژانس فضایی ناسا ده ها فرصت پرتاب دیگر بین این تاریخ تا ۲۲ دسامبر برنامه ریزی کرده و گزینه های احتمالی بیشتری تا ماه ژوئن سال ۲۰۲۳ وجود دارد.
فرض بر این است که در این تاریخ ها موشک "سامانه پرتاب فضایی"(SLS) "تمرین لباس مرطوب" خودرا که در آن عملیات سوخت رسانی به موشک شبیه سازی می شود، پشت سر گذاشته و بر مشکلاتی که موجب برگشت آن از سکوی پرتاب به ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه مرکز فضایی کندی(VAB) در روز ۲۶ آوریل شد، غلبه کرده است.
ناسا در یک پست وبلاگی در روز ۱۳ مه اظهار داشت که مهندسان درحال کار برای رسیدگی به نشت هیدروژن هستند و یک واشر لطمه دیده پیدا کرده و آنرا تعویض کردند.
در ادامه فهرست کاملی از زمان های در نظر گرفته شده برای انجام این ماموریت قابل مشاهده می باشد. ناسا با انجام این ماموریت برای ارسال باردیگر فضانوردان به قمر زمین آماده می شود. پروژه آرتمیس متشکل از سه ماموریت است که در نهایت در ماموریت "آرتمیس ۳" فضانوردان بار دیگر بر روی قمر زمین قدم می گذارند. تمامی تاریخ ها از ۲۶ ژوئیه تا ۱۰ اوت برمبنای تجزیه و تحلیل اولیه عوامل مورد نیاز برای پرتاب موشک به ماه و بازگشت آن انتخاب شده اند و امکان تغییر آنها وجود دارد.


در ادامه نگاهی به پنجره های زمانی باقی مانده برای پرتاب در سال ۲۰۲۲ می اندازیم.
از ۲۶ ژوئیه تا ۱۰ اوت ۱۳ فرصت پرتاب وجود دارد، به استثنای روزهای ۱، ۲ و ۶ اوت.
از ۲۳ اوت تا ۶ سپتامبر ۱۲ فرصت پرتاب وجود دارد، به استثنای روزهای ۳۰، ۳۱ و ۱ سپتامبر.
۲۰ سپتامبر تا ۴ اکتبر: ۱۴ فرصت پرتاب، به استثنای روز ۲۹ سپتامبر.
۱۷ اکتبر تا ۳۱ اکتبر: ۱۱ فرصت پرتاب، به استثنای روزهای ۲۴، ۲۵، ۲۶ و ۲۸ اکتبر.
۱۲ نوامبر تا ۲۷ نوامبر: ۱۲ فرصت پرتاب، به استثنای روزهای ۲۰، ۲۱، و ۲۶ نوامبر.
۹ دسامبر تا ۲۳ دسامبر: ۱۱ فرصت پرتاب، به استثنای روزهای ۱۰، ۱۴، ۱۸، و ۲۳ دسامبر.


علاوه بر این تاریخ ها پنجره های زمانی پرتاب در سال ۲۰۲۳ نیز وجود دارند که می توان به موارد زیر اشاره نمود.
هفتم تا ۲۰ ژانویه: ۱۰ فرصت پرتاب، به استثنای روزهای ۱۰، ۱۲، ۱۳ و ۱۴ ژانویه.
سوم تا ۱۷ فوریه: ۱۴ فرصت پرتاب، به استثنای روز ۱۰ فوریه.
۱۹ فرصت پرتاب بین ۱ تا ۱۷ مارس و ۲۹ تا ۳۱ مارس، به استثنای روزهای ۱۱ مارس و ۱۸ تا ۲۸ مارس.
۱۴ فرصت پرتاب بین ۱ تا ۱۳ آوریل و ۲۶ تا ۳۰ آوریل، به استثنای روزهای ۲، ۳، ۷، ۹ و ۱۴ تا ۲۵ آوریل.
۱۴ فرصت پرتاب بین ۱ تا ۱۰ مه و ۲۶ تا ۳۱ مه، به استثنای روزهای ۸ و ۱۱ تا ۲۵ مه.
و در نهایت ۱۳ فرصت از تاریخ ۱ تا ۶ ژوئن، ۲۰ ژوئن و از ۲۴ تا ۳۰ ژوئن، به استثنای روزهای ۵، ۷ تا ۱۹ و ۲۱ تا ۲۳ ژوئن
ناسا در این مورد بیان کرد: علاوه بر فرصت های پرتاب مبتنی بر مکانیک مداری و الزامات عملکردی، محدودیت هایی ناشی از زیرساخت های مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا نیز وجود دارد.
این آژانس اضافه کرد: مخازن کروی شکلی که برای ذخیره سوخت برودتی در سکوی پرتاب استفاده می شوند به سبب اندازه ای که دارند و بسته به نوع پیشرانه، تنها می توانند تعداد محدودی پرتاب را به انجام برسانند. هر هفته حداکثر سه کوشش برای پرتاب امکانپذیر است.
از آنجا که اکسیژن مایع و هیدروژن مایع در روز پرتاب در مرحله اصلی و مرحله بالایی موشک بارگیری می شوند، مهندسان باید ۴۸ ساعت منتظر بمانند تا دومین کوشش برای پرتاب را انجام دهند و تلاش سوم باید ۷۲ ساعت بعد صورت گیرد.


ناسا چهار محدودیت اصلی را برای برنامه ریزی تاریخ پرتاب، به غیر از عملیات سوخت رسانی، مشخص کرده است.
نخستین مورد این است که باید مطمئن شوید که ماه در محدوده قابل دسترس مرحله بالایی موشک عظیم SLS قرار دارد، که مانوری برای رساندن فضاپیمای "اوریون"(Orion) به ماه انجام می دهد. سپس "اوریون" در مدار ماه در جهتی خلاف جهت چرخش ماه به حرکت در می آید.
محدودیت دوم این است که باید اطمینان حاصل شود که صفحات خورشیدی کپسول "اوریون" برای زمانی بیش از ۹۰ دقیقه از نور خورشید خارج نمی شوند تا این فضاپیما برق کافی برای فعالیت و حفظ محدوده دمایی مناسب را داشته باشد.
محدودیت سوم این است که مطمئن شوید "اوریون" می تواند هنگام بازگشت به زمین ورودی آرام داشته باشد، که فقط در تاریخ های مشخصی امکان دارد. "اوریون" از بخش بالایی جو زمین برای کاهش سرعت استفاده می نماید و سپس برای فرود نهایی و پایین آمدن و فرود وارد جو زمین می شود.
ناسا اعلام نمود: این روش ها به مهندسان این امکان را می دهند که مکان فرود "اوریون" را مشخص کنند و در ماموریت های آینده، به کاهش بار(گرانشی) فضانوردان در داخل فضاپیما کمک می نماید.
در نهایت، کپسول فضایی "اوریون" باید در زمانی پرتاب شود که شرایط بازیابی آن در نور روز بعد از بازگشت به زمین و برخورد به آب وجود داشته باشد. این امر خصوصاً زمانی که خدمه در فضاپیما هستند بسیار مهم خواهد بود.
این ماموریت بین ۲۶ تا ۲۸ روز یا ۳۸ تا ۴۲ روز ادامه خواهد داشت.
منبع:

1401/03/02
22:27:25
5.0 / 5
264
تگهای خبر: آینده , ساخت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
گوپا