کوشش برای بومی سازی انواع سیستم های فیلتراسیونی خون

کوشش برای بومی سازی انواع سیستم های فیلتراسیونی خون

به گزارش گوپا، طراحی و ساخت غشای میکروفیلتراسیون (MF) با قابلیت جداسازی سلول های خون از پلاسما به منظور استفاده در فرایند پلاسمافرزیس در یک طرح پسادکتری مورد بررسی قرار گرفت.به گزارش گوپا به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، «طراحی و ساخت غشای میکروفیلتراسیون (MF) با قابلیت جداسازی سلول های خون از پلاسما به منظور استفاده در فرایند پلاسمافرزیس» عنوان طرح پسادکتری رحیم دهقان است که با راهنمایی جلال برزین و حمایت بنیاد ملی علم ایران به پایان رسانده است.
دهقان، دانش آموخته دکتری تخصصی مهندسی پلیمر - صنایع پلیمر از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در رابطه با این طرح توضیح داد: امروزه نیازمندی جوامع به دریافت خون بیشتر از پیش افزایش پیدا کرده است. یکی از مهم ترین و ارزشمندترین فرآورده های خونی، پلاسمای خون است. سیستم پلاسمافرزیس محبوب ترین و سریع ترین روش نسبت به روش سانتریفیوژ در دریافت پلاسمای خون است.
وی توضیح داد: در روش پلاسمافرزیس به صورت مستقیم پلاسمای خون بیمار جداسازی شده و مجدد خون بیمار تحت شرایط فیزیولوژیک به بدن بازگردانده می شود. در این روش برای دریافت پلاسما، خون دریافتی از بدن اهداکننده از یک فیلتر که متشکل از یک غشا با ساختار مشخص است، عبور کرده و پلاسما از خون کامل جدا می شود. ازاین رو غشا در این سیستم، بازیگر نقش اصلی و قلب فرایند، فرایند جداسازی به حساب می آید.
این محقق ر ادامه بیان نمود: در این تحقیق سعی کردیم تا با اتکا به تجربه های کسب شده در فعالیتهای گذشته در زمینه طراحی و ساخت غشاهای مورد استفاده در فرآیندهای فیلتراسیون خون و مطالعات صورت گرفته در این حوزه و همچنین نیاز روز افزون کشور به دریافت هرچه بیشتر پلاسمای خون، به طراحی فرمولاسیون و مهندسی ساختار غشاهایی با قابلیت جداسازی سلول های خون از پلاسما بپردازیم.
وی خاطرنشان کرد: نیاز روز افزون به دریافت پلاسمای خون و توزیع آن در همه مناطق جغرافیایی، همواره یکی از اولویت های سازمان انتقال خون بوده است. از پلاسمای خون برای درمان بیماری های گوناگونی استفاده می شود. بعنوان مثال در دوران همه گیری بیماری COVID-۱۹، بخصوص قبل از ظهور واکسن ها، یکی از راهکارهای درمانی پیشنهاد شده استفاده از پلاسمای بیماران مبتلا شده و بهبود یافته برای درمان سایر بیماران بوده است.
دهقان تاکید کرد: پلاسمای خون از ارزشمندترین و در بعضی موارد از کمیاب ترین فرآورده های خونی به شمار می آید. دلیل اصلی کمبود پلاسمای خون، کمبود زیرساخت مناسب برای دریافت خون یا دریافت مستقیم پلاسما از اهداکنندگان است؛ ازاین رو با عنایت به فقدان بستر تولیدی برای این نوع غشاها و همینطور کمبود فیلترهای وارداتی برای کل جامعه و عدم دسترسی همه نقاط کشور به این سیستم ها، به نظر می آید تمرکز بر روی تولید داخلی غشاهای مورد استفاده در فیلترهای جداساز پلاسما از سلول های خون از ضروریات صنعت مربوطه به حساب می آید.
دهقان در انتها تصریح کرد: انتظار می رود با ساخت و توسعه محصول حاصل از این تحقیق، بتوان زیرساخت علمی و عملی لازم برای بومی سازی انواع سیستم های فیلتراسیونی خون را در کشور ایجاد کرد.


منبع:

1403/04/19
14:27:20
5.0 / 5
121
تگهای خبر: آینده , تحقیق , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
گوپا