برنامه ناسا برای دور كردن خطر برخورد سیارك ها به زمین

برنامه ناسا برای دور كردن خطر برخورد سیارك ها به زمین

گوپا: دانشمندان ناسا به صورت جدی به دنبال حفاظت زمین از برخورد سیارك ها و دور كردن انها از مدار زمین هستند.



به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، احتمال برخورد یك سیارك بزرگ به زمین بسیار اندك است، اما صدمه این برخورد احتمالی بسیار زیاد خواهد بود، ازاین رو دانشمندان در حال بررسی و توسعه یك فضاپیمای مفهومی طراحی شده برای از بین بردن سیارك های خطرناك پیش از رسیدن به زمین هستند.

این فضاپیمای 9 متری با 8.8 تن وزن، موسوم به "HAMMER"( Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response) یك سازه ماژولار است كه می تواند سیارك را به صورت مستقیم نابود كند یا بعنوان یك حامل بمب برای تحویل یك كلاهك هسته ای عمل كند.

به گفته ناسا، بیش از یك هزار سال است كه هیچ كس توسط یك سیارك یا شهاب سنگ كشته نشده است. علاوه بر این، كاوش منظومه شمسی، تاریخ زمین شناسی زمین و حتی رویدادهای تاریخی اخیر مانند رویداد سیارك مشهور به سیگاربرگی موسوم به "Tunguska" نشان داده است كه یك برخورد سیاركی می تواند اثرات فاجعه باری داشته باشد. شاید حتی باعث نوعی از انقراض جمعی شود كه از زمان دایناسورها در 65 میلیون سال پیش تا كنون دیده نشده است.

با توجه به این نكته، یك مطالعه مشترك از جانب ناسا، سازمان امنیت هسته ای آمریكا (NNSA)، آزمایشگاه ملی "لارنس لیورمور"(LLNL) و آزمایشگاه ملی "لوس آلاموس" به بررسی این كه چگونه یك فضاپیما بدون سرنشین می تواند سیارك های تهدیدكننده زمین را كنترل كند، می پردازند.



برای اهداف تئوری، دانشمندان سیارك "101955 بنو" را انتخاب كردند كه یك سیارك است كه مدار منظومه شمسی را به صورت منظم دور می زند و محاسبه می گردد كه تا 25 سپتامبر سال 2135 به احتمال 2700 به 1 به زمین برخورد كند.

علاوه بر این، "بنو" با قطر 500 متر، از ساختمان "امپایر استیت" هم بزرگتر است و وزنی بالغ بر 79 میلیارد كیلوگرم دارد.

آزمایشگاه ملی "لارنس لیورمور" می گوید كه اگر این سیارك به زمین برخورد كند، معادل برخورد یك بمب 1200 مگاتنی خواهد بود كه 80 هزار بار قدرتمندتر از بمب اتم مورد استفاده در هیروشیما در سال 1945 است.

هدف این مطالعه این است كه الزامات رهگیری و انحراف یك سیارك را در نظر بگیرند. این مطالعه سه رویكرد متفاوت را با كمك ناسا برای نخستین بار انجام داد.

گویا تابحال روش منحرف كردن سیارك ها با استفاده از یك نیروی جنبشی برگزیده شده است.

این مطالعه در مجله Acta Astronautica انتشار یافته است.




1396/12/25
17:45:37
5.0 / 5
4510
تگهای خبر: دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
گوپا