ساخت سیستم ضدصدا برای پنجره ها

ساخت سیستم ضدصدا برای پنجره ها

گوپا: مهندسین دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور یك پنجره ضدصدا طراحی نموده اند كه با این حال كه حجیم است، می تواند آلودگی صوتی بیرون را در حالیكه پنجره باز است، از بین ببرد.به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، گاهی اوقات چیزی بهتر از یك نسیم خوب از یك پنجره باز وجود ندارد، اما در شهرها این احساس به علت وجود آلودگی صوتی زیاد، تحت تاثیر قرار می گیرد.

محققان دانشگاه فنی "نانیانگ" (Nanyang)، سنگاپور (NTU) با الهام از تكنیك نویزگیری كه در هدفون ها استفاده می شود، یك سیستم مبتنی بر پنجره را بوجود آورده اند كه می تواند در حالت باز بودن، آلودگی صوتی بیرون را بگیرد.

سیستم های لغو صدا (نویزگیر) فقط صدا را مسدود نمی كنند، آنها به صورت فعال با امواج صوتی خود با آنها مقابله می كنند.

این دستگاه ها از یك میكروفون برای شنیدن صداهای ورودی استفاده می نمایند. الگوریتم ها، شكل موج را تجزیه و تحلیل می كنند و یك نسخه معكوس تولید می كنند كه با استفاده از بلندگو پخش می گردد.

هنگامی كه این دو صدا همگرا می شوند، نویز خنثی می گردد و شنونده دیگر صدای ترافیك و یا ساخت و ساز ساختمانی را نمی شنود.

این نوع فناوری نویزگیر فعال هم اكنون به صورت گسترده در هدفون ها، كلاه های ایمنی موتورسیكلت، اتومبیل ها و حتی دستگاه های ضد خروپف استفاده می گردد و هم اكنون، تیم NTU می خواهد آن را در پنجره ها هم به كار گیرد.نمونه اولیه این سیستم از یك شبكه از دستگاه هایی تشكیل شده كه هر یك دارای یك میكروفون، بلندگو و یك واحد پردازش هستند. این یك آرایه فعال است كه می تواند پیش از رسیدن صدا به پنجره، صدای نویز را شناسایی كند و صدا را در زمان واقعی پردازش كند.

"گان وون سنگ"، پژوهشگر ارشد این پروژه می گوید: در مقایسه با هدفون های نویزگیر، آنچه كه ما طراحی نموده ایم، از لحاظ فنی بسیار دشوار است، زیرا ما نیاز به كنترل سر و صدا در یك منطقه وسیع داشتیم، نه فقط در اطراف گوش كاربر. نوآوری ما نه تنها مقدار مناسب و نوع "ضد سر و صدا" را برای انتشار محاسبه می كند، بلكه سریعتر از آن كه سر و صدا به داخل ساختمان راه یابد، آن را تشخیص می دهد.

تیم سازنده برای آزمایش این سیستم، یك اتاق شبیه سازی شده با پنجره و در ساخت. نمونه اولیه به پنجره متصل شد و برای شبیه سازی صدای خارج از اتاق، یك بلندگو كه صداهایی مانند ساخت و ساز ساختمانی و رد شدن هواپیما، قطار و خودرو را ضبط كرده بود، برای پخش در پشت پنجره قرار داده شد.

محققان می گویند كه این سیستم، نویزها را تا 50 درصد كاهش داد.اگر چه سیستم موفق به كاهش آلودگی صوتی شد، اما در شكل فعلی آن، آلودگی بصری را به پنجره شما اضافه و آن را زشت می كند. محققان می گویند هدف بعدی، كاهش حجم این سیستم و همینطور بهبود بهره وری آن است.

"گان" می گوید: ما هم اكنون در حال پیدا كردن راه هایی برای بهبود این فناوری هستیم، به صورتی كه بتوان آن را نه تنها در پنجره هایی با دهانه های بزرگ استفاده كرد، بلكه یك راه حل مقرون به صرفه باشد كه بتواند به راحتی نصب شده و با پنجره های رایج كنونی جایگزین شود.

وی اضافه كرد: در نهایت ما می خواهیم این فناوری را برای همه پنجره ها فراهم نماییم تا بتواند به راحتی سبب كاهش آلودگی صوتی شهر برای افراد شود.
1397/02/13
20:33:15
5.0 / 5
5063
تگهای خبر: دانشگاه , ساخت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گوپا