برای تایید به ناسا فرستاده شد؛

تلسكوپ های فضایی ماژولار كه در فضا مونتاژ می شوند

تلسكوپ های فضایی ماژولار كه در فضا مونتاژ می شوند

گوپا: گروهی از دانشمندان آمریكایی قصد دارند طرحی در مورد تلسكوپ های فضایی چندقطعه ای، به ناسا عرضه كنند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، شاید تاخیر در پرتاب تلسكوپ فضایی "جیمز وب"(James Webb) همچنان ادامه داشته باشد اما جانشینان آن، طی چند ماه یا سال آینده، در چندین پرتاب به فضا فرستاده می شوند.
گروهی متشكل از 15 دانشمند به سرپرستی "دمیتری ساورانسكی"(Dmitry Savransky)، استادیار مهنسی مكانیك و هوافضای "دانشگاه كرنل"(Cornell University) آمریكا، پیشنهادی درباره ماهواره های كوچكی كه در فضا به هم ملحق شده و به شكل یك تلسكوپ حدودا 30 متری در می آیند، به ناسا عرضه داده است.


با پیشرفت علم فضا، اندازه تلسكوپ های فضایی هم افزایش پیدا كرد. قطر آینه "تلسكوپ هابل"(Hubble telescope)، 2.4 متر و پهنای آینه تلسكوپ جیمز وب، 6.5 متر است.
این ابزار و ابزارهای مشابه آنها، نقش مهمی در گسترش دانش و درك ما از جهان داشته اند اما آنها، ابزارهای پیچیده و موقتی هستند كه اغلب، افزایش هزینه، معایب طراحی و تاخیر در پرتاب را به همراه دارند.
نسل بعدی تلسكوپ ها، آن قدر بزرگ خواهند بود كه شاید پرتاب آنها به صورت یك قطعه، كارآمد و یا حتی عملی نباشد.
با درك برنامه "مفاهیم پیشرفته نوآورانه ناسا"(NIAC)، ایده ساورانسكی، ساده شدن ساخت تلسكوپ های فضایی برای بررسی سیاره های فراخورشیدی است. این طرح، توقف طراحی تلسكوپ یك قطعه ای با كمك یك سیستم پودمانی است كه از ماژول های شش ضلعی با عرض یك متر تشكیل شده و هر كدام از ماژول ها، یك آینه قابل تنظیم در قسمت بالای خود دارند.
این ماژول ها هنگام قرار گرفتن روی مدار زمین، بادبان های خورشیدی را گسترش می دهند تا آن ها روی دومین نقطه لاگرانژی خورشید- زمین (L2) قرار بگیرند. "نقاط لاگرانژی" (Lagrangian points)، پنج نقطه میان دو جسم بزرگ هستند كه در آن نیروی جاذبه دو جسم، یكدیگر را خنثی می كنند. غالبا تلسكوپ های فضایی، در نقاط لاگرانژی میان زمین و خورشید قرار می گیرند.


ماژول ها در همین مقصد به یكدیگر متصل می شوند تا آینه های ابتدایی و ثانویه را شكل دهند و در همین حال، بادبان هایشان مانند یك سپر گرمایی عمل می كنند تا تلسكوپ در مقابل تابش خورشید حفظ شود.
این پروژه، هنوز در مراحل ابتدایی به سر می برد اما ساورانسكی، در ایام پنجم و ششم ژوئن، جلسه ای با ناسا خواهد داشت.1397/02/15
13:07:54
5.0 / 5
4569
تگهای خبر: دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گوپا