كشف روش جدید نابودی سلول های سرطانی مقاوم به درمان

كشف روش جدید نابودی سلول های سرطانی مقاوم به درمان

گوپا: یك مطالعه جدید از پژوهشگران دانشگاه ˮنورث وسترنˮ كشف كرده است كه استفاده از یك روش تحریك گیرنده موسوم به CD95 منجر به نابودی آن دسته از سلول های بنیادی سرطانی می گردد كه باعث گسترش و عود بیماری می شوند.به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، سرطان، علیرغم تعداد روزافزون روش های تشخیص، در میان تمام بیماری های اصلی بعنوان یكی از سرسخت ترین بیماری ها به حساب می آید. محققان سراسر دنیا به صورت عمده به دنبال رویكردهای توقف بیماری هستند، برخی دیگر هم بر كشتن سلول های آن متمركز هستند.

در رویكرد دوم، گزینه "آپوپتوز" یا "خزان یاخته ای" مورد تحقیق قرار می گیرد. این فرآیند شامل حمله هدفمند گیرنده ها به سلول های نامطلوب می گردد.

كار مشترك گروهی از محققان به رهبری متخصصان هماتولوژی-انكولوژی دانشگاه "نورث وسترن"(Northwestern)، درك ما را از قابلیت های روش مبارزه با سرطان گسترش می دهد.

دانشمندان تحقیقات خویش را بر روی گیرنده های Fas یا CD95 متمركز كردند كه نقش مهمی در آپوپتوز دارند. این تحقیق نشان داد كه ام آران ای(mRNA) گیرنده CD95، سبب مرگ در سلول های بنیادی سرطان می گردد.

"ماركوس پیتر"، محقق اصلی این مطالعه زمانی كه یكی از مطالعات قبلی در مورد گیرنده ها در سال ۲۰۱۴ انتشار یافت، توضیح داد: هنگامی كه سرطان مقاومت خویش را در برابر درمان های سنتی مانند شیمی درمانی بالا می برد، به علت افزایش تعداد سلول های بنیادی سرطانی، بیشتر و بیشتر تهاجمی می گردد.

وی بعنوان استاد پزشكی دانشگاه هماتولوژی و انكولوژی و بیوشیمی و ژنتیك مولكولی "نورث وسترن" و همینطور نویسنده اصلی مطالعه حاضر كار می كند.

وی اضافه كرد: این زیر جمعیت از سلول های سرطانی كه برای بقا بیشترین وابستگی را به CD95 دارند، توسط تحریك این گیرنده از بین می روند.

اهمیت این تحقیق در زمینه انكولوژی بسیار بالا است، چونكه درك عوامل موثر در رشد و چرخه زندگی سلول ها در مبارزه با سرطان بسیار مهم می باشد. در حقیقت، یك حوزه در حال ظهور در انكولوژی، به تعریف مرگ و میر سلولی می پردازد و عوامل تسریع یا مهار كردن این روند را بررسی می كند.

بنابراین، آپوپتوز یك جایگزین برای شیمی درمانی خواهد بود كه یك روش تهاجمی برای كشتن سلول های سرطانی و خیلی از عوارض جانبی مضر است.

آنچه سرطان به جامعه پزشكی اثبات می كند این است كه بر خلاف خیلی از بیماری های اصلی دیگر، از نظر درمان، نقشه راه آسانی وجود ندارد. با عنایت به رویكردهای در حال ظهور، محققان قادر به تركیب درمان های موثر می شوند.

این مطالعه در مجله eLife به اشتراك گذاشته شده است.
1397/08/20
15:14:51
5.0 / 5
4476
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
گوپا