ابداع یك ربات خزنده با توانایی اسكیت روی یخ

ابداع یك ربات خزنده با توانایی اسكیت روی یخ

گوپا: یك شركت آمریكایی، نوعی ربات خزنده نمایش داده كه می تواند در محیط ها و روی سطوح گوناگون همچون زمین های یخ زده حركت نماید.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، در طول سال های اخیر، طراحی های جالبی برای ربات ها وجود داشته اند اما یك شركت آمریكایی موسوم به "پلاینت انرژی سیستمز"(Pliant Energy Systems) اخیرا رباتی نمایش داده كه سبك متمایزی دارد. این ربات موسوم به "ولوكس"(Velox) می تواند با استفاده از یك سیستم رانشی دارای نوسان، به شكل موثری از میان آب و روی زمین ناهموار حركت نماید و حتی توانایی اسكیت روی یخ را باز دارد.
قابلیت های منحصر بفرد ولوكس، حاصل پژوهش های صورت گرفته در زمینه انرژی تجدیدپذیر است. "پیترو فیلاردو"(Pietro Filardo)، میرعامل شركت سازنده این ربات تصمیم داشت از دانش خود در زمینه زیست شناسی دریایی برای مهار موج و انرژی جزر و مد استفاده نماید. این انگیزه، او را به سمت ابداع ابزارهای انعطاف پذیر بیوفرمیك هدایت كرد كه نه تنها در جذب انرژی بلكه برای كمك به حركت وسایل نقلیه در محیط دریا باز كاربر دارند.


ولوكس به جای داشتن تیغه های چرخشی محكم كه می توانند نیروی زیردریایی را تامین كنند، باله انعطاف پذیری دارد كه با نوسانات خود، به حركت رو به جلوی ربات كمك می نماید. یك واحد پردازش مركزی آنبرد، نیرو را به محرك هایی می رساند كه حركات موج را در امتداد باله ها كنترل می كنند و به ربات امكان می دهند مانند یك لقمه ماهی در بین آب شنا كند.


هنگامی كه ولوكس به خشكی نزدیك می شود، می تواند با چرخاندن 90 درجه باله ها، خودرا بالا نگه دارد و روی سطوح جامد حركت نماید. این ربات قادر می باشد حركت خودرا روی ماسه، برف، سنگریزه و سطوح یخ زده باز كنترل كند.


از ربات ولوكس می توان برای كاربردهای گوناگون همچون جابه جایی تجهیزات پزشكی یا مهمات در بین آب و رساندن آنها به نیروهای نظامی كه در ساحل هستند، استفاده نمود. همین طور این ربات به خاطر توانایی اسكی روی یخ، برای ماموریت های نواحی قطبی مناسب می باشد.1397/09/19
14:57:41
5.0 / 5
4338
تگهای خبر: سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
گوپا