تربیت وكلای مدافع برای اختلافات ارضی در ماه!

تربیت وكلای مدافع برای اختلافات ارضی در ماه!

گوپا: سازمان فضایی روسیه(روسكاسموس) و آكادمی علوم روسیه، با انتشار سندی اعلام نمودند لازم است این كشور از الان متخصصانی در زمینه حقوق فضایی را برای دفاع از منافع روسیه در كره ماه تربیت كند تا در صورت اختلافات ارضی ناشی از اكتشاف در ماه، بتوانند از حقوق این كشور به لحاظ قانونی دفاع كنند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، این سند كه "توسعه برنامه برای حمایت حقوقی از منافع فدراسیون روسیه در مناقشات بالقوه منطقه ای و ضرورت آموزش متخصصان حقوق فضایی" نام گرفته بر طبق سفارش های جلسه روسكاسموس و آكادمی علوم روسیه در نوامبر ۲۰۱۸ جهت توسعه برنامه ملی مطالعه و كشف ماه نوشته شده است.
گنادی ریكونوف، مدیر سابق پژوهشگاه فن آوری های فضایی، به خبرگزاری ریانووستی اظهار داشت كه روسیه نیاز دارد از الان به آموزش وكلای قانون فضایی دست بزند تا در آینده بتواند نسبت به ادعاهای شركت های خارجی در مورد فعالیت ها در كره ماه همچون مسائل مربوط به خاك این كره و یا مواد معدنی آن، از منافع روسیه دفاع كنند.
ریكونوف با اشاره به ادعای برخی شركت های آمریكایی در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰، طی دوره پروازهای سفینه های آپولو به ماه می گوید "در آن دوران، بنگاه های املاك و معامله گران در آمریكا و برخی كشورهای دیگر تلاش كردند تا اراضی ماه را بفروشند. پس لازم است بوسیله قانونی، به چنین ادعاهایی پاسخ داده شود. باید توجه داشت كه در آینده مسئله استخراج معادن در ماه وجود دارد و این سوال مطرح می شود كه كشف و استخراج معادن ماه تحت چه ضوابطی باید صورت گیرد. مسلماً در آن صورت مسائلی بوجود می آید كه فعلاً برای آن قانونی وجود ندارد."
ریكونوف معتقد می باشد كه گرچه با عنایت به ماده ۱۱ توافقنامه مربوط به فعالیت های دولت ها در ماه و سایر اجرام كیهانی، كه توسط مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۷۹ تصویب گردید "ماه یا هر جرم آسمانی دیگر، به هیچ ملت و كشوری تعلق ندارد" اما مسلماً با احداث پایگاه هایی از كشورهای مختلف طی دهه های آینده، ماه منطقه منازعات جدیدی خواهد شد.1397/11/19
14:28:09
5.0 / 5
4311
تگهای خبر: آینده , شركت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گوپا