با استحصال فلز نیكل؛

كاتالیستهای جدید ایرانی نیاز پتروشیمی را برطرف می كنند

كاتالیستهای جدید ایرانی نیاز پتروشیمی را برطرف می كنند

به گزارش گوپا محققان در یك شركت دانش بنیان موفق به تولید كاتالیست هایی با استحصال فلز نیكل از كاتالیست های مستعمل شدند كه این دستاورد صرفه جویی ارزی به دنبال دارد.غلامرضا روح الهی مدیر پژوهش و توسعه یك شركت دانش بنیان كه در زمینه «استحصال فلز نیكل از كاتالیست های مستعمل نیكل دار به روش احیای الكتریكی» فعالیت می كند در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این طرح به تولید صنعتی كاتالیست های ریفرمینگ گاز طبیعی با استفاده از نیكل گرید كاتالیستی استحصالی از كاتالیست های مستعمل نیكل دار اختصاص دارد. این طرح كه با هدف تولید كاتالیست های كاربردی در واحدهای پتروشیمی و صنعتی اجرا شده با استخراج فلز نیكل (گرید كاتالیستی) از كاتالیستها و ضایعات مستعمل بدست آمده است.
وی با اشاره به اینكه این استخراج فلز نیكل به شكلی مجدداً در تولید كاتالیستها مورد استفاده قرار می گیرد، بیان كرد: با عنایت به اینكه حجم زیادی در واحدهای صنعتی و پتروشیمی كاتالیست تولید می شود و نیاز به این كاتالیست ها شدیداً احساس می شد مبادرت به بازیافت كاتالیست ها كردیم؛ همینطور تولید كننده فلز نیكل در كشور وجود ندارد از این رو استحصال آن می تواند به صرفه باشد.
روحی اللهی تصریح كرد: این كاتالیست ها قلب واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی هستند كه تابحال توسط شركتهای خارجی تأمین می شد؛ با عنایت به اینكه تحریم هستیم تولیدات ایرانی می تواند جایگزین محصولات خارجی شود.
وی با اشاره به اینكه كاتالیست های نیكل در تولید متانول و آمونیاك واحدهای پتروشیمی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، بیان كرد: هر واكنش شیمیایی نیاز به كاتالیست دارد كه با تولید در داخل نیاز واحدها از كاتالیست ها بر طرف خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه در تولید این كاتالیست ها خالص سازی نیكل برابر با ۹۹۰۵ درصد است، عنوان كرد: حالا دانش فنی تولید كاتالیست از كاتالیست های مستعمل را در دست داریم و این روش ثبت اختراع شده است. به قول این محقق، تقریباً در سال در ایران ۱۰۰ تن فلز نیكل باید خریداری می كردیم نیكل كیلویی ۱۶ دلار است كه هزینه بالایی برای تولید كاتالیست نیاز می شود از این رو با استحصال فلز نیكل صرفه جویی ارزی می شود.
روح اللهی با اشاره به روش استحصال فلز نیكل از كاتالیست های مستعمل در این طر ح اظهار داشت: در این روش بعد از تهیه محلول سولفات و نیترات نیكل از كاتالیت های مستعمل نیكل دار مورد استفاده در صنایع مانند صنایع فولاد، پتروشیمی، پالایشگاهی، شیمیایی، روغن نباتی و غیره با اعمال جریان الكتریكی، فلز نیكل بر روی كاتد احیا می شود و یا محلول نیترات نیكل مستقیماً مورد استفاده قرار می گیرد.
وی افزود: برای تهیه محلول سولفات نیكل با عنایت به تنوع كاتالیست ها، بعد از دسته بندی آنها به دو نوع حاوی مواد آلی و فاقد مواد آلی، دو روش متفاوت برای «لیچینگ» مورد استفاده قرار می گیرد و بعد از آن از روش «الكترووینینگ» برای استحصال نیكل استفاده می شود.
به گفته وی، در بخش الكترووینینگ هم عوامل مؤثر در بهینه سازی انرژی مصرفی و افزایش بازده مدنظر قرار گرفته شده است.
به گزارش گوپا به نقل از مهر، این طرح در سی و دومین جشنواره بین المللی خوارزمی موفق به كسب رتبه سوم طرح های توسعه ای در گروه تخصصی فناوری های شیمیایی شد. این طرح با همكاری امین مردانلو، رضا روح اللهی، سید محمد علی شفائی، سید بهروز حسینی، امین كریمی، رضا فضلعلی. سارا محمودی به نتیجه رسیده است.

1397/12/16
13:41:51
5.0 / 5
5085
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
گوپا