با تلاش پژوهشگران اسكاتلندی صورت می گیرد

بررسی بیماری های ریوی با كاوشگری به اندازه مو!

بررسی بیماری های ریوی با كاوشگری به اندازه مو!

به گزارش گوپا پژوهشگران اسكاتلندی، كاوشگری به قطر مو ابداع نموده اند كه می تواند اطلاعات مهمی در مورد بیماری های ریوی فراهم آورد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از آمكیو، پژوهشگران "دانشگاه ادینبرو"(University of Edinburgh) اسكاتلند، كاوشگری به قطر مو ساخته اند كه می تواند شاخصهای كلیدی بافت صدمه دیده ریه را مشخص نماید. شاید این تكنولوژی جدید بتواند راه را جهت بررسی دقیق قسمت هایی از بافت ریه كه فناوری های كنونی به آنها دسترسی ندارند، هموار كند.
متخصصان باور دارند كه این بافت می تواند تغییرات كوچكی در سلامتی بافت ایجاد كند و ارزیابی و درمان بیماران به خصوص كسانی كه به مراقبت ویژه نیاز دارند، بهبود بخشد.
بیماری های ریوی، یكی از علل مهم مرگ و ناتوانی در سراسر جهان هستند. به رغم پیشرفت های بسیاری كه در زمینه شناخت این بیماری ها صورت گرفته، اطلاعات به دست آمده در مورد نحوه گسترش آنها در بیماران محدود هستند. پژوهشگران دانشگاه ادینبرو برای مرتفع ساختن این مشكل، نوعی كاوشگر ابداع كردند كه یك فیبر نوری به قطر ۰.۲ میلی متر دارد.
فیبر نوری، ۱۹ سنسور را در خود جای داده است. هر سنسور می تواند نشانگرهای متفاوتی همچون سطح اسید و اكسیژن را در بافت ریه اندازه گیری نماید و اطلاعات مهمی در مورد واكنش بدن نسبت به فرآیندهای گسترش بیماری عرضه نماید.
هدف پژوهشگران از ابداع این كاوشگر، برقراری امكان سنجش سریع و دقیق و به كار بردن سنسورهای بیشتر است.
متخصصان معتقدند كه این فناوری می تواند كاربرد گسترده ای در نواحی دیگر بدن هم داشته باشد و برای درك بیماری های التهابی و باكتریایی به كار رود.
دكتر "مایكل تانر"(Michael Tanner)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این پژوهش، مثال خوبی در مورد همكاری میان چند رشته برای غلبه بر چالش های حوزه سلامت است. اگر این روش های جدید، به مرحله آزمایش بالینی برسند، بینش های جدیدی در مورد زیست شناسی بیماری عرضه خواهند داد. هدف ما این است كه تعداد سنسورهای منحصر به فرد را در پلتفرمی كوچك افزایش دهیم تا بتوانیم به اطلاعات بیشتر دست پیدا نماییم.1398/03/27
19:26:53
5.0 / 5
4764
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گوپا