ناسا همچنان چشم انتظار اسپیس ایكس و بوئینگ برای اعزام فضانوردانش

ناسا همچنان چشم انتظار اسپیس ایكس و بوئینگ برای اعزام فضانوردانش

به گزارش گوپا از آنجایی كه بعد از گذشت چندین سال هنوز شركت های فضایی اسپیس ایكس و بوئینگ با مشكلات فنی برای آماده سازی كپسول های ارسال فضانورد به فضا مواجهند به نظر می آید انتظار ناسا بیشتر از این هم ادامه داشته باشد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، هنگامی كه ناسا قراردادهای توسعه وسایل نقلیه ای كه بتوانند فضانوردان را به ایستگاه فضای بین المللی برسانند به بوئینگ و اسپیس ایكس اعطا كرد، امیدوار بود تا سال ۲۰۱۷ آنرا انجام دهند، اما هر دو شركت با چالش های فنی مواجه گشتند و تابحال مجبور شده اند پرواز عملیاتی كپسول های خویش را به تعویق بیاندازند.
گزارش جدید دیوان محاسبات آمریكا(GAO) حتی از ناسا خواسته است كه خویش را برای تأخیرهای بیشتر آماده كند، چون كه هیچكدام از این دو شركت به برآورده كردن تمام نیازهای ناسا برای ارسال فضانوردان نزدیك نیستند.
در گزارش دیوان محاسبات آمریكا آمده است: دیوان محاسبات همچنان اعتقاد دارد كه در صورتیكه این تاخیرها تا بعد از سپتامبر ۲۰۲۰ ادامه یابد، ناسا باید یك برنامه احتمالی را برای اطمینان از دسترسی مستمر به ایستگاه فضایی در نظر داشته باشد. ناسا به صورت كلی با یافته های GAO موافق است.
ناسا همین الان هم می خواهد صندلی های بیشتری را تا ماه سپتامبر سال آینده در فضاپیمای سایوز روسیه خریداری كند تا دسترسی مستمر به ایستگاه فضایی را تداوم بخشد. اما به نظر می آید دیوان محاسبات از این سازمان خواسته كه این خرید را برای بعد از سپتامبر هم تمدید كند.
گزارش دیوان محاسبات می گوید هر دو شركت بوئینگ و اسپیس ایكس هنوز باید یك دسته از مشكلات فنی را همچون نیازهای ایمنی حل كنند تا كپسول هایشان بتواند گواهینامه دریافت كند. هر دو شركت باید چندین آزمایش چتر نجات را انجام دهند تا نشان دهند كه كپسول هایشان می توانند با خیال راحت بر زمین فرود آیند.
در حالی كه اسپیس ایكس اخیرا در ماه مارس توانست كپسول خود موسوم به "دراگون" را بدون سرنشین به ایستگاه فضایی متصل كند، اما بعد از بازگشتش به زمین و در حالیكه شركت در حال آزمایش موتورها و سیستم فرار اضطراری آن بود منفجر شد.
اسپیس ایكس اظهار داشت كه این حادثه به علت بروز یك ناهنجاری اتفاق افتاده است اما به جزئیات آن اشاره نكرد.
"جیم برایدنستاین" مدیر ناسا اخیراً تأیید كرد كه این حادثه باعث تغییر باردیگر در برنامه ناسا و اسپیس ایكس شده است.
در ابتدا اسپیس ایكس قصد داشت تا یك آزمایش هفت روزه با سرنشین را در همین تابستان انجام دهد، اما سند ناسا نشان داده است كه این آزمایش تا ۱۵ نوامبر به تعویق افتاده است.
در عین حال، تاریخ پرتاب آزمایشی بدون سرنشین كپسول بوئینگ موسوم به "استارلاینر" ۱۷ سپتامبر تعیین شده است و نخستین پرواز سرنشین دار آن هم بستگی به موفقیت در آزمایش اول دارد.
سخنگوی بوئینگ در واكنش به گزارش دیوان محاسبات آمریكا اظهار داشت كه این شركت در همین تابستان نخستین پرتاب "استارلاینر" را انجام می دهد.
وی اضافه كرد: امنیت اولویت شماره یك ما است و بر روی انجام یك پرواز آزمایشی مداری بدون سرنشین ایمن و موفقیت آمیز متمركز هستیم.1398/04/01
15:34:21
5.0 / 5
4324
تگهای خبر: آزمایش , آینده , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گوپا