طی یك دهه در مركز ذخایر ژنتیكی و زیستی محقق شد؛

تهیه مجموعه سلولی حیوانات، شناسنامه دار شدن رده های سلولی

تهیه مجموعه سلولی حیوانات، شناسنامه دار شدن رده های سلولی

گوپا: مركز ذخایر ژنتیكی و زیستی توانسته طی یك دهه مجموعه سلولی حیواناتی همچون بز مرخزشتر دوكوهانه، ماهی خاویار و... را ذخیره كند.به گزارش گوپا به نقل از مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران، دكتر سید مجید تولیت سرپرست مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران اظهار نمود: جهاد دانشگاهی در سال ۱۳۸۶ با پذیرفتن ماموریت تاسیس مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران، جامع ترین مركز ذخایر زیستی منطقه را بنیان نهاد و با تلاش جهادی مراحل مطالعات، طراحی، جذب و آموزش نیروی متخصص، راه اندازی آزمایشگاه ها و روش های استاندارد به سرعت طی شد و بانك سلول های انسانی و جانوری بعنوان اولین بخش در سال ۱۳۸۸ با شروع خدمت رسانی اعلام موجودیت كرد.
وی اضافه كرد: این بانك طی یك دهه از شروع كار خود نه تنها كلیه استانداردها و خدمات خاص بانك سلولی، مشابه دیگر بانكهای جهانی را راه اندازی و ارائه كرده است، بلكه با عنایت به نیاز كشور در زمینه تهیه و ارائه مجموعه های سلولی حیوانات وحشی و دام های در معرض انقراض كشور و نیز مجموعه های رده های سلولی از اقوام مختلف ایرانی و بیماری های مختلف همچون بیماری های ژنتیك و رده های سلولی سرطانی بومی، رده های سلولی بنیادی و بافت های جنسی و برخی از رده های مورد نیاز در صنایع زیستی نیز گام های بلندی برداشته است كه بدین سان تابحال از هدر رفت صدها هزار دلار، جلوگیری و در شرایط تحریم های گوناگون از توقف خیلی از مطالعات دانشگاهی و صنعتی جلوگیری كرده است.
سرپرست مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران اظهار داشت: تهیه مجموعه های سلولی اسبچه خزر، شتر دوكوهانه، بز مرخز، گاوهای گلپایگانی و سیستانی، نمونه های حیوانات وحشی مانند پلنگ ایرانی، ماهی آزاد دریای خزر، تخم حاوی جنین ماهی خاویاری ایران(قره برون)، مجموعه های پالپ دندان، سلول های بنیادی مزانشیمی، سلول های لنفوبلاستوئیدی از اقوام مختلف ایرانی، مجموعه سلولی سرطان سینه، مجموعه سلولی سرطان دهان، مجموعه تالاسمی، مجموعه سلول های كاربردی در تولیدات زیست فن آوری، مجموعه سلولی از حیوانات آزمایشگاهی... همچون این سلول ها هستند كه ۱۴۰۰ رده تولیدی و جمع آوری شده استاندارد و شناسنامه دارند.
وی اشاره كرد: ارائه بیشتر از ۴۰ نوع خدمات در زمینه بانك سلولی و تحقیقات زیست پزشكی مختلف و موارد مشتق شده در زمینه های انسانی و جانوری همچون خدمات تشخیص تقلبات در گوشت و فرآورده های گوشتی، تعیین جنسیت پرندگان، تشخیص والد و تهیه شناسنامه ژنتیكی دام و حیوانات خانگی معمول و... انواع خدمات تكثیر سلول و سنجش سمیت سلولی و ژنتیكی نانوماتریال و بیو ماتریال و انواع داروها در كنار ارائه گواهی كیفیت سلول برای برخی محصولات زیست فناوری و چاپ مقالات، نگهداری رده های سلولی برای صنایع زیست فناوری، تهیه و ارائه انواع كیتهای تحقیقاتی و دانش آموزی و ارائه كارگاهها و دوره های مختلف آموزشی برای كارشناسان دانشگاهها و صنایع زیستی و مراكز تحقیقاتی و دانشجویان سراسر كشور در زمینه بانك سلول و پذیرش دانشجو برای انجام پایان نامه در محیط بانك از فعالیت های بانك سلولی مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران بوده است. اجرای بیشتر از ۲۲۶۰۰ آزمایش مربوط به خدمات و بانك سلول و ارائه(فروش) بیشتر از ۱۲۰۰ نمونه سلولی خلاصه ای از خدمات بانك است.
تولیت اظهار داشت: در ادامه روند نوآوری ها و تكمیل نیازهای جامعه علمی داخلی و بین المللی، اجرا و تدوین طرح های تهیه مجموعه سلولی از بیماران مبتلا به مالتیپل اسكلروزیس (بیماران ام-اس)، تولید رده های سلولی سرطانی دستكاری ژنتیكی شده و تهیه مجموعه بافت ها و سلول های جنسی را در برنامه خود قرار داده است. تهیه رده های سلولی نامیرا از سلول های غیر قابل پاساژ یكی دیگر از ایده های در حال پیگیری است كه در گام اول بعنوان پایلوت، دو رده سلولی گرانولوزای نرمال و بیماری تخمدان پلی كیستیك با قابلیت پاساژپذیری و انجماد برای نخستین بار تولید و شناسنامه دار شده اند.


منبع:

1398/05/17
18:41:08
5.0 / 5
4177
تگهای خبر: آزمایش , تحقیق , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گوپا