تنوع سبد انرژی ایرانی یك گام به جلو برداشت

تنوع سبد انرژی ایرانی یك گام به جلو برداشت

گوپا: پژوهشگران كشور موفق به ارائه روشی نوین برای تولید هیدروژن با خلوص بالا شدند.به گزارش گوپا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مجید تقی زاده مجری طرح پژوهشی ارائه روشی نوین برای تولید هیدروژن با خلوص بالا اظهار داشت: هدف از انجام این طرح ساخت غشای پالادیمی با روش لایه گذاری بدون اعمال جریان است كه از هیدروژن تولید شده به این روش می توان بعنوان خوراك پیل سوختی استفاده نمود.
به گفته وی، مجموعه ای از عوامل مختلف همچون محدودیت منابع فسیلی، تأثیرات منفی زیست محیطی، بهره گیری از منابع هیدروكربنی، افزایش قیمت سوخت های فسیلی، منازعات سیاسی و تأثیر آن بر ارائه انرژی پایدار همچون دلایلی هستند كه خیلی از سیاستمداران و متخصصان مباحث انرژی و محیط زیست را در حركت به سمت ایجاد ساختاری نوین مبتنی بر امنیت ارائه انرژی، حفظ محیط زیست، ارتقاء كارایی سیستم انرژی وادار كرده است. همچون منابعی كه در آینده می توان بعنوان سوخت پاك، قابل حمل و نقل، مناسب و كارآمد مورد استفاده قرار گیرد علاوه بر الكتریسیته، هیدروژن است.
تقی زاده بیان كرد: پیل های سوختی یكی از مهمترین مبدل های انرژی در آینده هستند كه از هیدروژن خالص، متانول و گاز طبیعی بعنوان خوراك استفاده می نمایند. تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الكتریسیته در پیل های سوختی فرایندی مستقیم است كه بدون ایجاد آلودگی های زیست محیطی و صوتی انجام می شود. بدین جهت مطالعه راه های مختلف تولید و خالص سازی هیدروژن ضروری به نظر می آید. یكی از مهمترین روش های تولید هیدروژن با خلوص بالا استفاده از غشای پالادیمی است كه در بیشتر مراكز پژوهشی معتبر دنیا مورد مطالعه قرار دارد.


منبع:

1398/06/21
14:44:05
5.0 / 5
4128
تگهای خبر: آینده , تولید , ساخت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
گوپا