ناسا محفظه ۴۰ سال دست نخورده را باز كرد

ناسا محفظه ۴۰ سال دست نخورده را باز كرد

گوپا: پژوهشگران ناسا یك محفظه حاوی سنگ های ماه را كه بیشتر از 40 سال بود دست نخورده بود، باز كردند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، "آندره موسی"، "چاریس كریشر" و "جولیان گروس" دانشمندان ناسا، نخستین نمونه قمری را كه بیشتر از ۴۰ سال بود دست نخورده بود، در مركز فضایی جانسون ناسا در هیوستون باز كردند.
نمونه های خاك و گرد و غبار و سنگ ماه كه طی ماموریت های آپولو به زمین آورده شده اند، به دانشمندان بینش جدیدی در مورد ساختار ماه عرضه كرده، اما دانشمندان می خواهند ببینند آنها زیر میكروسكوپ های پیشرفته امروزی چگونه به نظر می رسند؟
ناسا اخیرا نخستین نمونه از دو نمونه قمری دست نخورده را برای مطالعه با وسایل علمی مدرن باز كرده است تا شاید به ماموریت های آینده بازگشت به ماه موسوم به "آرتمیس"(Artemis) كه در سال ۲۰۲۴ انسان ها را به ماه باز خواهد گرداند، كمك نماید.
این دو نمونه متعلق به اوایل دهه ۱۹۷۰ است كه به زمین آورده شد و به سرعت مهر و موم شدند و به شكل دو لوله به طول دو پا(فوت) در انبار قرار گرفتند.


دكتر "سارا نوبل" دانشمند ناسا می گوید: ما امروز قادریم اندازه گیری هایی را انجام دهیم كه در سال های گذشته امكان پذیر نبودند. تجزیه و تحلیل این نمونه ها به دریافت حداكثری و بازده بالای علمی از ماموریت های آپولو منجر می شود. همین طور نسل جدیدی از دانشمندان و پژوهشگران قادر خواهند بود تكنیك های خودرا اصلاح كنند و به آماده سازی كشف های آینده برای ماموریت های قمری در دهه ۲۰۲۰ و پس از آن كمك كنند.
ناسا اوایل امسال ۹ تیم تحقیقاتی از سراسر جهان را برگزید تا نمونه های بكر را بررسی نمایند. حالا یكی از این تیم ها نخستین نمونه از این دست را باز كرده است كه نخستین نمونه بكر آپولو است كه بیشتر از ۴۰ سال دست نخورده بود.
دانشمندان از اسكن های اشعه ایكس برای ساختن یك تصویر سه بعدی واضح از نمونه استفاده كردند كه به آنها در درك ساختار آن و تعیین بهترین روش برای قسمت كردن آن برای مطالعه توسط تیم های مختلف كمك كرد. سپس نمونه از لوله جدا شده و جهت بررسی لایه های مختلف هسته به بخش های ۴ اینچی تقسیم شد.


"چاریس كریشر" كه این بسته را باز كرد، اظهار داشت: من با داستان های آپولو بزرگ شدم. آنها الهام بخش من بودند تا حرفه فضایی را دنبال كنم و الان فرصتی برای كمك به مطالعاتی دارم كه می توانند ماموریت های بعدی ماه را بهبود ببخشند.
وی ادامه داد: باز كردن این نمونه دست نخورده از سنگ و خاك ماه افتخار و مسئولیت بزرگی است. ما تاریخ را لمس می نماییم.
امید است كه مطالعه این نمونه های بكر بتواند درك پژوهشگران از ماه و منابع آنرا بهبود بخشد كه یك ابزار كلیدی برای ماموریت های آرتمیس خواهد بود. چیزهایی مانند اینكه یخ آب ها كجا جمع شده اند و اكسیژن و دانستن اینكه منشاء آنها كجاست می تواند كمك شایانی به آرتمیس كند.


"چارلز شیرر" از پژوهشگران ناسا می گوید: یافته های حاصل از این نمونه ها بینش جدیدی به ناسا در مورد ماه همچون تاریخچه برخوردها روی سطح ماه، چگونگی وقوع رانش سطحی در ماه و چگونگی تكامل پوسته ماه با گذشت زمان ارائه می دهد. این تحقیق به ناسا كمك می نماید تا درك بهتر از چگونگی توسعه، تكامل و تعامل منابع ماه و سایر اجسام سیاره ای پیدا كند.
نمونه دست نخورده دوم مقرر است اوایل سال ۲۰۲۰ باز شود.
منبع:

1398/08/17
17:26:21
5.0 / 5
4378
تگهای خبر: آینده , پوست , تحقیق , دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گوپا