ارتباط مصرف روغن ماهی با بهبود كیفیت و تعداد اسپرم ها

ارتباط مصرف روغن ماهی با بهبود كیفیت و تعداد اسپرم ها

به گزارش گوپا در یك مطالعه جدید مشاهده شد مردان سالمی كه از مكمل های روغن ماهی استفاده می نمایند در مقایسه با افرادی كه آنرا مصرف نمی كنند، توانایی بیشتری برای تولید مثل دارند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یك مطالعه بزرگ مشاهده ای در دانمارك، مكمل های روغن ماهی را با بهبود كیفیت اسپرم و عملكرد بیضه در مردان سالم مرتبط كرده است. با این وجود، این تحقیق نمی تواند علت و معلول را اثبات كند، اما تحقیقات قبلی را تایید می كند كه در مردان دارای مشكلات باروری به نتیجه گیری مشابهی رسیده بودند.
طی چند سال قبل شواهدی در خصوص مزایای سلامتی مصرف مكمل های روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ مطرح گردیده است. شك و تردیدهایی در مورد سودمندی این مكمل محبوب در جلوگیری از بیماری های قلبی، سكته مغزی و سرطان هم مطرح گردیده است. از سوی دیگر، شواهد از فواید احتمالی در كاهش خطر آسم در كودكان حكایت دارد، بخصوص اگر مادران در دوران حاملگی این مكمل را مصرف كنند.
حالا یك مطالعه جدید به این مطالعات متناقض در مورد روغن ماهی افزوده شده است، چون كه به این نتیجه رسیده كه این مكمل ها عملكرد بیضه را در مردان سالم بهبود می بخشند.
این مطالعه جدید تقریباً ۱۷۰۰ جوان دانماركی را مورد بررسی قرار داده است كه در ابتدا از همگی درخواست شد یك نظرسنجی در مورد شیوه زندگی و رژیم غذایی خویش را شامل اطلاعات مربوط به مصرف مكمل های ویتامین و روغن ماهی طی سه ماه گذشته كامل كنند. سپس نمونه های اسپرم و خون در كنار معاینه كامل جسمی از آنها گرفته شد.
نتایج نشان داد كه بین مصرف مكمل روغن ماهی و تعداد اسپرم بالاتر ارتباط مفهوم داری وجود دارد. روغن ماهی همینطور به اندازه بزرگتر بیضه و مشخصات سالم تر دو هورمون در رابطه با تولید اسپرم مرتبط بود. این مطالعه نشان داده است كه این ارتباط تابحال با هیچ ویتامین یا مكمل دیگری مشاهده نشده است.
شماری از كارشناسان كه در این مطالعه مشاركت نداشتند، اظهار می كنند كه باآنكه این مطالعه دقیق و قانع كننده است، اما هنوز تنها بر پایه مشاهده است و علت و معلول آن به صورت دقیق مشخص نشده است.
"ریچارد شارپ" از دانشگاه ادینبرو این مطالعه جدید را مطالعه ای كه به خوبی انجام شده می نامد، اما احتیاج به یك كارآزمایی بالینی برای تأیید نتایج آنرا تأیید می كند.
وی می گوید: این یافته ها باید با استفاده از یك كارآزمایی بالینی تصادفی دوسویه كور پیگیری شود تا بدانیم كه آیا مصرف مكمل روغن ماهی می تواند عملكرد تولید مثل را در مردان بهبود بخشد یا خیر. چنین آزمایشی می تواند ابهاماتی را كه در این مطالعه باقی مانده است، برطرف كند.
"كوین مك النی" از انجمن باروری انگلیس هم می گوید: باآنكه شواهد در حال افزایش، ارتباطات بی شماری را بین رژیم غذایی و بهبود باروری نشان می دهد، اما در این مطالعه معلوم نیست كه آیا افرادی كه از مكمل های روغن ماهی استفاده می نمایند، زندگی سالم تری داشته اند یا خیر.
وی ادامه داد: در این مطالعه تعداد اندكی مرد وجود داشت كه فقط روغن ماهی مصرف می كردند و هیچ مكمل دیگری مصرف نمی كردند. آنها همینطور سبك زندگی سالم تری داشتند و به خصوص اینكه سیگار نمی كشیدند. تناسب اندام و سالم بودن هم برای تولید مثل مرد و زن از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. ازاین رو این مطالعه به ما اثبات نمی كند كه بگوییم روغن ماهی به صورت خاص برای بهبود توان تولید مثل مفید می باشد.
با وجود محدودیت های مذكور، این نخستین مطالعه انتشار یافته جهت بررسی ارتباط بین روغن ماهی و باروری مردان نیست. در حقیقت یك بررسی منظم و بزرگ كه سال قبل انتشار یافت، ۱۶ مطالعه در مورد این مورد را مورد بررسی قرار داد كه شامل بیشتر از ۱۰۰۰ نفر از افراد با مشكلات باروری بالقوه بود. نتیجه گیری به هیچ وجه قطعی نبود اما نتیجه این بود كه مكمل های امگا ۳ و رژیم غذایی حاوی امگا ۳ امكان دارد پارامترهای كیفیت اسپرم را در مردان نابارور و مردان در زوج هایی كه به دنبال درمان هستند، بهبود بخشد.
حالا این مطالعه جدید هم مطمئناً حرف آخر راجع به این مورد نیست. ضمن اینكه هیچ مدركی وجود ندارد كه این افزایش تعداد و كیفیت اسپرم به صورت مستقیم باروری را بهبود ببخشد یا شانس حاملگی زوجین را افزایش دهد. با این وجود، هیچ مدركی در خصوص اینكه مكمل های روغن ماهی برای سلامت جنسی انسان مضر هستند، وجود ندارد.
این مطالعه در مجله JAMA Network Open انتشار یافته است.1398/10/30
14:03:07
5.0 / 5
4161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گوپا