توسعه چاپگر زیستی برای درمان سوختگی های شدید

توسعه چاپگر زیستی برای درمان سوختگی های شدید

گوپا: یك تیم از پژوهشگران ˮدانشگاه تورنتوˮ كانادا بتازگی موفق به توسعه چاپگر 3 بعدی پوست شده اند كه با چاپ سلول های جدید پوست به طور مستقیم روی جراحت، سوختگی های شدید را درمان می كند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، بااینكه این سیستم جدید در مراحل اولیه توسعه است، اما در نهایت ممكنست راهی برای معالجه بیمارانی كه جراحات سوختگی آنها بیش از اندازه گسترده و شدید می باشد فراهم آورد و جایگزینی خوب برای عمل جراحی پرهزینه پیوند پوست شود.
پیوند پوست یا گرافت پوستی(Skin grafting) مدلی از جراحی پیوند بوده كه بر روی منطقه ای از پوست كه بر اثر عواملی فاقد بافت طبیعی شده، انجام می گیرد.
پروفسور "الكس گونثر"(Axel Günther) از "دانشگاه تورنتو" اظهار داشت: پیوند پوست، در جایی كه بافت لطمه دیده برداشته شده و با پوست گرفته شده از ناحیه دیگری از بدن بیمار جایگزین شود، یك روش درمانی استاندارد برای سوختگی های جدی است. با وجود این، در مواردی كه بیمار گرفتار سوختگی شدید با عمق زیاد است كه در آن هر دو لایه فوقانی و تحتانی پوست از بین رفته است همیشه پوست سالم به اندازه كافی جهت استفاده باقی نمی ماند. در صورتیكه گزینه های دیگری همچون داربست هایی با استفاده از كلاژن گاوی یا جایگزین های مهندسی شده پوست كه در شرایط آزمایشگاهی رشد كرده اند نیز وجود دارد اما هیچ كدام ایده آل نیستند. داربست های كلاژن، برای بهبودی كامل به بافت ها و سلول های اطراف زخم متكی هستند، در صورتیكه جایگزین های پوستی درون كشتگاهی می توانند هفته ها طول بكشد تا مورد بازسازی قرار گیرند و وقتی كه منطقه سوختگی گسترده باشد به سختی می توان آنرا بر روی پوست بیمار قرار داد.
برای برطرف نمودن این چالش ها، پژوهشگران كانادایی یك دستگاه طراحی نموده تا ورق های پیش ساز را مستقیماً روی زخم هایی با هر اندازه، شكل یا توپوگرافی قرار می دهد. این ماده از جوهر زیستی مبتنی بر فیبرین توسط سلول های استرومایی مزانشیمی(MSC) تزریق شده كه از رشد سلول های موضعی حمایت می كنند و در پاسخ ایمنی بدن كمك می كنند، استفاده می نماید. این ماده مستقیماً روی زخم غلتك نرم دستگاه چاپ می شود.
فیبرین رشته هایی پلاتینی هستند كه هنگام انعقاد خون در بدن از فیبرینوژن ایجاد می شوند و با ایجاد شبكه تور مانند نقش مهمی در تشكیل لخته خون دارند.
دكتر "مارك جشكه"(Marc Jeschke) مدیر پزشكی "مركز رز تیلی برن"(Ross Tilley Burn Centre) در مركز علوم سلامت "سانی بروك"(Sunnybrook) در تورنتو، گفت: بطور كلی، سطح زخم هایی كه ما این دستگاه را برای آنها طراحی كردیم صاف نیستند. مهمترین مزیت دستگاه این است كه می تواند یك لایه جوهر زیستی را بطور یكنواخت بر روی سطوح ناصاف قرار دهد.
در این مطالعه ما توسط این دستگاه آزمایشی را بر روی خوك ها انجام دادیم و بعد از آن مشاهده كردیم كه زخم های تحت درمان با سلول های استرومایی مزانشیمی در مقایسه با زخم های درمان نشده و آنهایی كه با داربست كلاژن درمان شده بودند بسیار متفاوت بود و زخم های تحت درمان با سلول های استرومایی مزانشیمی بسیار عالی بهبود یافته بودند.
یافته های این مطالعه در مجله "Biofabrication" منتشر گردید.
منبع:

1398/11/16
15:05:44
5.0 / 5
4726
تگهای خبر: آزمایش , پوست , چاپگر , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
گوپا