پیش بینی طوفان های اشعه نابودگر توسط یادگیری ماشین

پیش بینی طوفان های اشعه نابودگر توسط یادگیری ماشین

گوپا: پژوهشگران موفق به تولید یك مدل ˮیادگیری ماشینˮ شدند كه می تواند طوفان های اشعه كه منجر به از كار افتادن ماهواره ها می شود را پیش بینی نماید.


به گزارش گوپا به نقل از دیلی میل، پژوهشگران حوزه فضا توانستند دو روز زودتر، طوفان های اشعه كه ماهواره ها را از كار می اندازند، پیش بینی كنند.
بدین سان توانستند نسبت به گذشته موفقیت بزرگی كسب كنند برای اینكه مدلهای پیشین قادر بودند این طوفان ها را تنها یك روز پیش از وقوع پیش بینی كنند.
این مدل كه " PreMevE 2.0" نام دارد، با استفاده از "یادگیری ماشین" پیش بینی این طوفان ها را بهبود می بخشد.
فناوری مذكور مجموعه داده های موجود را برای یادگیری الگوها گردآوری می كند و طوفان های اشعه كه در آینده به وقوع خواهند پیوست را پیش بینی می كند.
بدین سان اپراتورهای ماهواره ها می توانند اقدامات محافظتی لازم از قبیل خاموشی موقت ماهواره را برای جلوگیری از لطمه دیدن آنها انجام دهند. البته ممكنست این خاموشی حتی در كل ماهواره ایجاد شود.
سازندگان این مدل گفته اند كه مدل ساخت آنها همین طور می تواند الگوهای زمین لرزه را دریافت كند. بدین سان زمان وقوع زلزله پیش بینی می شود.
مدل " PreMevE 2.0" توسط پژوهشگران حوزه فضا آزمایشگاه ملی لوس آلاموس توسعه داده شده است.
"یوعه چن"( Yue Chen) از پژوهشگران آزمایشگاه ملی لوس آلاموس و محقق ارشد پروژه اظهار داشت: طوفان های اشعه كه از "كمربند وان آلن"( Van Allen belt) نشات می گیرد می تواند به ماهواره ها لطمه برساند یا حتی ماهواره هایی را كه در ارتفاعات میانی به دور زمین می چرخند را نابود سازد.
كمربند وان آلن ذرات كیهانی مضری را كه به سمت زمین می تابند جذب می كند. پرتوهای جذب شده توسط این حلقه بعضاً برای موجودات زنده مرگبار است و به عبارت دیگر در صورت عدم وجود این دو كمربند هیچ گاه در زمین حیات پدیدار نمی شد.
وی افزود: پیش بینی این طوفان ها همواره یك چالش بوده است ولی ما توانستیم با استفاده از اطلاعات موجود الگوهای پیش بینی را آموزش دهیم تا این طوفان ها را پیش بینی كنند.
منبع:

1398/12/13
19:33:29
5.0 / 5
3325
تگهای خبر: آزمایش , آینده , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گوپا