شناسایی یك درمان احتمالی برای كووید-19

شناسایی یك درمان احتمالی برای كووید-19

گوپا: پژوهشگران ˮدانشگاه ایالتی كانزاسˮ(Kansas State University) آمریكا در مطالعه اخیرشان درمان احتمالی كووید-19 را شناسایی كرده اند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، "یونجئونگ کیم"(Yunjeong Kim) و "کیِئونگ اوکی کی سی چانگ"(Kyeong-Ok "KC" Chang) ویروس شناسان دانشکده دامپزشکی دانشگاه ایالتی کانزاس در مطالعه اخیرشان از یک روش درمانی احتمالی برای کووید-۱۹ آگاهی داده اند.
کروناویروس های بیماری زا یک تهدید جدی برای سلامت مردم سراسر جهان محسوب می شوند و از آنها می توان به "کروناویروس سندرم حاد تنفسی"(SARS-CoV)، "کروناویروس مرس"( MERS-CoV) و کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-۲) ویروسی که موجب بیماری کووید-۱۹ می شود و چندین ماه است در کل جهان شیوع پیدا کرده است، اشاره نمود.
این مطالعه که با عنوان "مهارکننده های پروتئاز شبه سی۳ مانع از تکثیر کروناویروس در شرایط درون کشتگاهی و سبب بهبود حال موش های آلوده به کروناویروس مرس می شوند" روز گذشته در مجله "Science Translational Medicine" منتشر گردید و نشان میدهد که چگونه مهار کننده های پروتئاز مولکول کوچک قدرت خاصی در مقابل کروناویروس انسان دارند. این "پروتئاز شبه سی۳" (۳CLpro) کروناویروس، اهداف درمانی قدرتمندی هستند برای اینکه نقش مهمی در تکثیر کروناویروس دارند.


چانگ، استاد طب تشخیصی و پاتوبیولوژی اظهار داشت: پیشرفت در توسعه واکسن و درمان کووید-۱۹ بزرگترین هدف هم اکنون دانشمندان جهان است و پیدا کردن درمان این بیماری واقعاً مهم می باشد. طی این مقاله ما مهار کننده های پروتئاز را که پروتئاز شبه سی۳ کروناویروس را مورد هدف قرار می دهند و به نظرمان یک روش درمانی هدفمند است را توصیف کرده ایم.
این مطالعه نشان میدهد که این سری از مهار کننده های پروتئاز شبه سی۳ کروناویروس بهینه سازی شده جلوی تکثیر کروناویروس مرس و کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در سلول های کشت داده شده و یک موش مبتلا به کروناویروس مرس را بطور کامل گرفته است. این یافته ها گویای آنست که این مجموعه از ترکیبات باید بیشتر بعنوان یک درمان بالقوه برای بیماری کرونا ویروس انسانی بررسی شود.
چانگ و کیم از گذشته با کمک مالی موسسات ملی بهداشت در حال ایجاد داروهای ضد ویروسی برای درمان مرس و نوروویروس(Norovirus) هستند و حال تحقیقات آنها گسترش یافته و آنها به فکر درمانی برای کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-۲) هستند.
"پیتر کی دورهوت"(Peter K. Dorhout) معاون بخش تحقیقات دانشگاه کانزاس اظهار داشت: کارهایی که این پژوهشگران برای چندین سال بر روی ضد ویروس ها و مهارکننده های سارس و مرس انجام داده اند، توانایی آنها درباره بررسی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) و توسعه یک درمان را افزایش داده است.

منبع:

1399/05/14
14:17:43
5.0 / 5
2305
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گوپا