آیا وجود كروناویروس در فاضلاب می تواند خطرناك باشد؟

آیا وجود كروناویروس در فاضلاب می تواند خطرناك باشد؟

برپایه یك مطالعه جدید جهانی كه توسط محققان موسسه تحقیقات آب زاكربرگ در دانشگاه ˮبن گوریونˮ انجام شده، فاضلاب های حاوی كروناویروس امكان دارد یك تهدید جدی باشند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، مقاله جدید که با همکاری بین المللی ۳۵ محقق انجام شده به تازگی در مجله"Nature Sustainability" انتشار یافته است و طی آن محققان به بررسی کروناویروس های موجود در فاضلاب و بیماری های عفونی هوابرد پیشین همچون سارس و مرس پرداخته اند.
هدف محققان از انجام این مطالعه، ارزیابی تهدیدات احتمالی، راه های تحقیق و راهکارهای ممکن و همینطور عرضه دیدگاه های مفید برای آینده است.
دکتر "ادو بار زیو"(Edo Bar-Zeev) محقق این مطالعه اظهار داشت: علل کافی وجود دارد که نگران این مورد باشیم ما می خواهیم بدانیم تا چه مدت کروناویروس ها می توانند در فاضلاب زنده بمانند و چگونه حضور آنها می تواند بر منابع آب طبیعی تاثیر بگذارد. آیا فاضلاب می تواند حاوی کروناویروس های کافی برای آلوده کردن افراد باشد؟ حقیقت این است که ما به اندازه کافی درباره این مورد نمی دانیم و این مورد می بایست هرچه سریع تر بررسی شود.
بار زیو و سایر محققان اظهار داشتند که نشت فاضلاب به داخل رودخانه های طبیعی، امکان دارد از راه هوابرد به عفونت منجر شود. به همین ترتیب، فاضلاب تصفیه شده ای که برای پر کردن تأسیسات آب تفریحی مانند دریاچه ها و رودخانه ها استفاده می شود، می تواند منبع آلودگی هم باشد. سرانجام، میوه ها و سبزیجات آبیاری شده با فاضلاب هایی که به صورت مناسب ضد عفونی نشده اند هم می توانند مسیری برای آلودگی غیرمستقیم باشند.
بیماری هوابُرد به بیماری گفته می شود که در اثر عوامل بیماری زایی که می توانند توسط ذرات ریز، از راه هوا و مکان منتقل شوند، ایجاد شود. این عوامل بیماری زا (پاتوژن) می تواند ویروس ها، باکتری ها یا قارچ ها باشند که از راه تنفس، صحبت، سرفه، عطسه، بر پا شدن گرد و غبار، افشاندن(اسپری)، کشیدن سیفون توالت یا هرگونه فعالیتی که سبب ایجاد ذرات هواپخش (aerosol) یا ریزقطرات (Droplet) می شود، منتقل شوند.
محققان این مطالعه اعلام کردند تحقیقات جدید و فوری برای تعیین میزان آلودگی احتمالی آب ها و دریافتن ماندگاری کروناویروس در آب های مختلف می بایست صورت گیرد.
محققان گفتند: کارخانه های تصفیه فاضلاب باید پروتکل های درمانی خویش را به روز کنند و در آینده نزدیک هم به استفاده از فناوری های پیشرفته از راه غشاهای میکرو برای تصفیه فوق پیشرفته روی آورند که در آن صورت ویروس ها با موفقیت از بین می روند.
در عین حال، فاضلاب می تواند بعنوان "قناری در معدن ذغال سنگ" هم عمل کند چونکه می توان برای ردیابی و نظارت بر شیوع کووید-۱۹ از آن استفاده نمود. پیش از بروز سایر علایم مانند تب و سرفه در افراد بدون علامت، کرونا ویروس ها در مدفوع ظاهر می شوند که این مورد می تواند به محققان در دریافتن اینکه در چه نواحی شیوع این بیماری در حال گسترش است استفاده کنند. محققان اخیراً یک مطالعه مقدماتی را که در آن از یک روش جدید برای کشف و ردیابی حضور ویروس و محاسبه غلظت آن برای مشخص کردن نقاط مهم که شیوع این بیماری در حال گسترش است، بهره برده اند به اتمام رسانده اند. سایر محققان این مطالعه هم در تلاشند تا فناوری های نانوفیلتراسیون آب را توسعه دهند.
منبع:

1399/06/05
13:06:37
5.0 / 5
1967
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گوپا