شناسایی دورترین بلیزری كه تابحال كشف شده است

شناسایی دورترین بلیزری كه تابحال كشف شده است

به گزارش گوپا ابزار رادیویی فوق قوی ˮبنیاد ملی علوم آرایه خط پایه بسیار بزرگˮ(VLBA) جزئیات فواره ای(jet) که تابحال شناخته نشده بود را فاش کرد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، فواره مذکور از یک کهکشانی که تقریباً ۱۲.۸ میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد، ساطع می شود. کهکشان" PSO J۰۳۰۹ + ۲۷ " در سال ۲۰۱۹ کشف شد و در حدود ۱۲.۸ میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد. این کهکشان که PSO J۰۳۰۹ + ۲۷ لقب گرفته است، "بلیزری" است که فواره آن رو به سمت زمین قرار دارد.
بلیزر (blazar) یک کوازار بسیار فشرده در رابطه با احتمالاً یک سیاهچاله کلان جرم در مرکز یک کهکشان بیضوی بسیار بزرگ و فعال است. بلیزرها در بین پر انرژی ترین پدیده ها در جهان و یک مبحث مهم در اخترشناسی فراکهکشانی هستند.
PSO J۰۳۰۹ + ۲۷ یک هسته کهکشانی فعال یا کهکشانی است که هسته مرکزی آن به علت وجود سیاه چاله ای کلان جرم که در مرکز آن وجود دارد و از راه گاز و ستاره هایی که در اطراف آن هستند، تغذیه می شود، بسیار روشن است. علاوه بر این "PSO J۰۳۰۹ + ۲۷" قدرتمندترین منبع رادیویی پایدار در جهان اولیه است. این درخشان ترین بلیزر ساطع کننده رادیو است که تابحال در چنین مسافتی دیده شده است. همینطور دومین بلیزر درخشانی است که در چنین مسافتی اشعه ایکس ساطع می کند.
دانشمندان خاطرنشان کردند در این تصویر درخشان ترین انتشار رادیویی از هسته کهکشان(بخش پایین سمت راست) بوجود آمده است. این فواره توسط انرژی گرانشی یک سیاهچاله کلان جرم در هسته رانده می شود و به قسمت بالا سمت چپ حرکت می کند. فواره ای که در این تصویر دیده می شود حدود ۱۶۰۰ سال نوری امتداد دارد.
منبع:

1399/10/07
19:47:24
5.0 / 5
776
تگهای خبر: دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
گوپا