آزمایش بالینی ابزار پوشیدنی تشخیص بیماری آلزایمر شروع شد

آزمایش بالینی ابزار پوشیدنی تشخیص بیماری آلزایمر شروع شد

به گزارش گوپا خراسان رضوی هم اکنون، توسعه ابزار پوشیدنی برای تشخیص آلزایمر زودرس و سایر بیماری های نورودژنراتیو عصبی سال ها پیش از بروز علایم آن یک گام به حقیقت نزدیک شده است، چونکه موسسه خیریه انگلستان Alzheimer؛s Research UK با همکاری دانشگاه بوستون نخستین داده های دیجیتالی برای ابتکار خویش را در تشخیص بیماری های نورودژنراتیو با کمک ابزار پوشیدنی (EDoN) عرضه کردند.


به نقل از مدیکال نیوز، این خبر در حالی منتشر می شود که مرکز تحقیقات آلزایمر انگلیس از بیشتر از ۵۰۰ محقق زوال عقل در کنفرانس تحقیقاتی سالانه خود استقبال کرده است. این رویداد یک هفته ای، بزرگترین نشست محققان زوال عقل در انگلیس است که به صورت مجازی در حال برگزاری است و یک جلسه ویژه به اشتراک گذاشتن تحولات ابتکاری EDoN با جامعه تحقیقاتی گسترده تر زوال عقل دارد.
دیوید کامرون، نخست وزیر سابق انگلستان و رئیس هیات مدیره EDoN بودجه تحقیقاتی را از سوی بیل گیتس و بنیاد خیریه غذاهای ایسلند فراهم نموده و بیشتر از ۳۵ سازمان پیشرو در علوم داده، تحقیقات بالینی و تخریب عصبی را جهت استفاده از فناوری های دیجیتال برای تشخیص بیماری هایی مانند آلزایمر ۱۰ تا ۱۵ سال پیش از بروز علایم بیماری گردهم آورده است.
هدف EDoN استفاده از برنامه های گوشیهای هوشمند و پوشیدنی هایی مانند ساعتهای هوشمند و هدبندها برای جمع آوری داده های دیجیتالی در مورد طیف وسیعی از موارد مختلف همچون خواب، فعالیت عصبی، شناخت، گفتار و زبان، راه رفتن، ضربان قلب، مهارت های حرکتی و فعالیت بدنی است.
این داده ها با داده های بالینی مانند اسکن مغز تایید و با داده های متخصصان موسسه آلن تورینگ، دانشگاه اکستر، موسسه MRC هارول و دانشگاه کمبریج که در EDoN's Analytic Hub ایجاد شدند مورد تجزیه وتحلیل قرار می گیرند. با جمع آوری و ترکیب مقادیر زیادی از داده های دیجیتالی و بالینی گذشته نگر و آینده نگر، گروه EDoN امیدوار است که مدلهای قدرتمند یادگیری ماشین ایجاد نماید که می تواند الگوهای ظریف یا «اثرانگشت» را در داده های دیجیتالی افراد تشخیص دهد و موفقیتی در تشخیص زودهنگام باشد.
در صورت موفقیت، EDoN شاهد توسعه یک ابزار جدید دیجیتال توسط متخصصان است که می تواند پیشبینی موارد دیجیتالی بیماری های اولیه را جمع آوری کند و می تواند توسط پزشکان بعنوان بخشی از بررسی سلامت میانسالی در افرادی که در معرض خطر علایم زوال عقل هستند سال ها قبل از بروز علایم مورد استفاده قرار گیرد.
همکاری سه ساله با مرکز تحقیقات بیماری آلزایمر دانشگاه بوستون (BU ADRC) با ۲۰۰ داوطلب مبتلا به زوال عقل و فرد سالم با استفاده از دستگاه ها همچون دو برنامه تلفن های هوشمند، یک ساعت ردیابی فعالیت و یک هدبند برای تجزیه و تحلیل خواب، با داده های محققان در EDoN به اشتراک گذاشته خواهد شد.


شرکت کنندگان که در منطقه بوستون زندگی می کنند، در ابتدا به مدت یک هفته و هر سه ماه، دو بار از این دستگاه ها استفاده می نمایند. این مشارکت بخشی از یک پروژه گسترده تر است که در BU ADRC در حال آزمایش طیف وسیعی از دستگاههای پوشیدنی برای جمع آوری داده های دیجیتالی است که می تواند سرنخ هایی برای سلامت مغز فرد باشد.
در نهایت EDoN می خواهد پیش از آزمایش دستگاه دیجیتال نهایی خود در بیشتر از یک میلیون نفر از راه بررسی های بهداشتی، داده های حداکثر ۵۰هزار نفر را از راه مطالعات مداوم در سرتاسر جهان جمع آوری کند. این موسسه خیریه امیدوار است که اثر انگشت های دیجیتالی حاصل از کار EDoN نه تنها بتواند بیماری زودرس را نشان دهد بلکه بین بیماری های مختلفی که سبب زوال عقل می شوند هم تمایز قائل شود.
همه گیری کووید-۱۹موجب عرضه فناوری، مراقبت های بهداشتی بیشتری از راه دور شده است، بررسی اخیر نگرش ها نسبت به سلامت دیجیتال طی همه گیری نشان داده است که ۷۳درصد از پاسخ دهندگان اعلام نمودند که فناوری بهداشت دیجیتال در آینده خدمات بهداشتی مهم می باشد.
دکتر جسی مِز، مدیر هسته بالینی، مرکز تحقیقات بیماری آلزایمر دانشگاه بوستون اظهار نمود: فناوری های دیجیتال فرصت های بیشتری برای درک و نظارت بر سلامت افراد و پزشکان آنان فراهم می آورد. بیماری هایی که سبب زوال عقل می شوند می توانند در سنین میانسالی شروع شوند، اما هم اکنون روش های ارزان و غیرتهاجمی برای تشخیص این بیماری اولیه نداریم. فناوری های دیجیتال مانند گوشیهای هوشمند و پوشیدنی ها می توانند روشی کم هزینه و آسان برای شناسایی دقیق بعضی از تغییرات در بیماری هایی مانند آلزایمر فراهم نمایند. یافته های این مطالعه می تواند واقعا روش مقابله با این بیماری ها را در آینده تغییر دهد.
سال گذشته، دانشگاه بوستون ۲.۸ میلیون دلار بودجه از بیل گیتس و انجمن قلب آمریکا برای ایجاد یک مرکز تحقیقاتی در مورد سلامت مغز و زوال عقل دریافت کرد. این مشارکت با EDoN دو سازمان را در جهت یک هدف مشترک جمعی یعنی استفاده از فناوری دیجیتال برای ساده سازی و سرعت بیشتر مراقبت و درمان بهتر بیمار در سالهای آینده فراهم آورد.
هیلاری ایوانز، مدیرعامل تحقیقات آلزایمر انگلیس اظهار داشت: «در حال حاضر هیچ درمانی برای کاهش یا توقف بیماری هایی مانند آلزایمر وجود ندارد و این یک هدف اصلی برای دانشمندان در سرتاسر جهان است. برای داشتن شانس بیشتر در تغییر زندگی آینده افراد باید هنگامی که این بیماری ها هنوز مغز را تسخیر نکرده، درمان ها و پیشگیری های احتمالی جدید را عرضه کرد.
شناسایی بیماری هایی مانند آلزایمر خیلی زودتر از آنچه امروزه انجام می دهیم می تواند تلاشهای تحقیقاتی را به شرایط دیگر تبدیل نموده و کمک نماید تا درمان ها بسیار زودتر عرضه شوند. سلامت مغز در سلامت فرد نقش اساسی دارد. فناوری مورد بررسی از راه EDoN می تواند کمک نماید تا افراد بیشتری با مکالمه اولیه، تشخیص و دسترسی به درمان و تحقیقات از سلامت بهره مند شوند.1400/01/06
01:58:36
5.0 / 5
960
تگهای خبر: آزمایش , آینده , تحقیق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
گوپا