محققان دانشگاه گلاسگو محقق كردند

تولید دارو با كمك چاپگر 3 بعدی

تولید دارو با كمك چاپگر 3 بعدی

به گزارش گوپا چاپگرهای سه بعدی ممكن است این امكان را به شما بدهند تا قرص مورد نیازتان را تولید كنید.به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، شاید تصور كنید كه تولید دارو فقط در شركت های بسیار بزرگ دارویی با تجهیزات میلیون دلاری ممكن است. با این حال، محققان دانشگاه گلاسگو از یك فرایند جدید برای ساخت دستگاههای ˮواكنش های شیمیاییˮ یا راكتورهای كوچك كه می توانند دارو را با استفاده از یك چاپگرسه بعدی قابل دسترس 2000 دلاری تولید كنند، رونمایی كرده اند.

این فرآیند جدید امكان ساخت دارو را به همه افراد می دهد و به پزشكان كشورهای در حال توسعه اجازه می دهد تا به سرعت داروهایی را برای كاهش شیوع بیماری ها تولید كنند حتی این امكان رابرایتان فراهم می كند تا قرص مسكن ایبوپروفن را درخانه بسازید!

این فرآیند ممكن نسبتا ساده به نظر برسد، اما حدودا شش سال طول كشید تا محققان به این نقطه برسند. با استفاده از چاپگر سه بعدی، تیم پزشكان لوله هایی به اندازه انواع بطری های آب ساختند كه می تواند چهار واكنش شیمیایی مختلف همچون فیلتر و تبخیر را در 12 مرحله انجام دهد. این لوله ها اساسا تبدیل به كارخانه های داروسازی مینیاتوری می شوند كه به داروسازان یا پزشكان اجازه ساخت داروهای خاصی با اضافه كردن حلال ها و واكنش گرهای ناب را می دهد.

محققان آرام بخش عضلانی ˮباكلوفنˮ و همینطور داروهای ضد تشنج و زخم معده را با استفاده از این دستگاه تولید كردند. این فرایند می تواند در تولید انواع داروهای دیگر هم انجام پذیرد. سفارشات و حمل و نقل این داروها می تواند برای كمك رسانی به مناطق دورافتاده یا فقیر در مواقع شیوع بیماری یا دیگر موارد اضطراری پزشكی، زمان بر باشد ولی با كمك این دستگاه زمان كمك رسانی به حداقل می رسد.

هنوز چیزهای زیادی برای كار كردن روی این چاپگر سه بعدی وجود دارد، مثل مقررات و احتمال استفاده از این وسایل برای تولید مواد مخدر غیرقانونی، اما محققان دیگر در مورد ایده ساخت این چاپگر بسیار مشتاق هستند.

ˮفراسراستادارتˮ(Fraser Stoddart )، شیمیدان برنده جایزه نوبل اظهار داشت: این یكی از آن مقالات است كه باید برای مردم جالب باشد و نظر آنها را جلب كند. 

1396/11/03
15:28:32
5.0 / 5
5622
تگهای خبر: تولید , فناوری , چاپگر , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گوپا