بررسی علت عدم نشت پوست انسان

بررسی علت عدم نشت پوست انسان

به گزارش گوپا دانشمندان دلیل عدم نشت پوست انسان را با عنایت به از دست دادن روزانه 500 میلیون سلول دریافتند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، پوست ما ممكن است گاهی اوقات باعث رنجش ما شود، اما چیزی كه ما همیشه می توانیم به آن تكیه داشته باشیم این است كه با این حال واقعیت كه هر 24 ساعت حدود 500 میلیون سلول پوستی از بین می رود، هیچوقت خون و عرق از آن نشت نمی كند تا به همه جا پاشیده شود.
در واقع تمام لایه بیرونی پوست ما، هر دو تا چهار هفته به صورت كامل عوض می شود، اما هیچگاه دچار نشتی نمی گردد.
دانشمندان فكر می كنند دریافته اند كه چرا پوست ما چنین است. پوست از تركیب منحصر به فردی از اشكال به نام "تتراكایدكاهدرونز"(tetrakaidecahedrons) تولید شده است كه هیچگاه دچار شكاف نمی گردد.
"ریكو تاناكا" از كالج امپریال لندن كه یكی از اعضای تیم تحقیقاتی است، اظهار داشت: مطالعه ما همینطور به ما كمك می نماید تا ببینیم كه چگونه سلول هایی كه پوست ما را تشكیل می دهند، می توانند یك مكانیسم تولید كنند تا یك نوع چسب كه سلول ها را با یكدیگر متصل می كند، بسازند تا اطمینان حاصل شود كه پوست ما یكپارچگی خویش را حفظ می نماید."تاناكا" و همكارانش تصمیم گرفتند تا لایه های مختلف و محافظتی پوست را كه پوست(اپیدرم) پستانداران را تشكیل می دهند، بررسی كنند.
مطالعات قبلی نشان داده اند كه اپیدرم پستانداران دارای دو مانع اصلی فیزیكی در دو لایه بالایی پوست است.
در نزدیكی سطح پوست، یك مانع هوا-مایع توسط لایه خارجی پوست تشكیل شده است كه "لایه شاخی"(corneum stratum) نام دارد و در زیر آن یك مانع مایع-مایع توسط اتصالات محكم در مناطق فوق العاده باریك بین سلول های موزاییك شكل پوست كه عملا نشت ناپذیر هستند، تشكیل شده است كه "لایه گرانولوزوم"(granulosum stratum) نام دارد.
در حالی دانشمندان به مدت طولانی در حال مطالعه لایه های خارجی پوست هستند كه به صورت مداوم سلول های پوست از بین می روند و با سلول های جدیدتر و سالمتر جایگزین می شوند.
لایه گرانولوزوم برای اطمینان از نشت نكردن پوست بسیار مهم است، زیرا این لایه ای است كه اتصالات محكم در آن شكل می گیرند و لایه خارجی پوست بدون آن نمی تواند تولید شود.
این لایه همینطور نقش مهمی در فرایند پوست اندازی دارد.
این مقاله در پایگاه elife انتشار یافته است.


 

1396/11/05
14:25:35
5.0 / 5
5226
تگهای خبر: تولید , علم , پوست , دانشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
گوپا