ارتباط مستقیم ماهواره های نظامی با لیزر

ارتباط مستقیم ماهواره های نظامی با لیزر

به گزارش گوپا یک جفت ماهواره نظامی که سال قبل پرتاب شد، آزمایشی را برای برقراری ارتباطات ماهواره ای متقابل با استفاده از لیزر در فضا با موفقیت به پایان رساند.



به گزارش گوپا به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، شرکت CACI سازنده پایانه های نوری کراس بیم با صدور یک بیانیه مطبوعاتی این خبر را اعلام نمود و افزود فناوری این شرکت تا بدان حد پیشرفته است که برقراری لینک های چندگانه برای ارتباط بین ماهواره ها و البته لینک های دوطرفه برای ارتباط با زمین را ممکن می کند.
در حالی که شرکتهای خصوصی جهت راه اندازی خدمات ماهواره های جدید در مدار زمین عجله دارند، فناوری ارتباطات به طور عمده در شش دهه اخیر ثابت مانده است. در حالیکه سرعت ارتباطی ماهواره ای به صورت قابل توجهی بهبود یافته، یک ماهواره هنوز باید برای برقراری ارتباط با یک ماهواره دیگر به یک ایستگاه زمینی بر روی زمین پیامی ارسال نماید، حتی اگر فقط چند کیلومتر دورتر از ماهواره ای در همان مدار باشد.
شرکت CACI International مستقر در ویرجینیا به دنبال تغییر این وضعیت است و الان پیوندهای مستقیم بین ماهواره ای را با موفقیت عملیاتی کرده است.
CACI پایانه های نوری CrossBeam را بر روی ماهواره ها مستقر می کند تا ارتباطات نوری بین ماهواره ای را فعال کند. این شرکت ادعا می کند فناوری آن می تواند اتصالات متقاطع ماهواره ای و همینطور پیوندهای ماهواره ای دو سویه با زمین را با استفاده از سیستم هایی که پیچیدگی کمتر، اندازه و وزن کوچک تر، احتیاج به انرژی کمتر، و در نتیجه کارکرد ارزان تر دارند، امکان پذیر کند.
CACI با همکاری آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (دارپا) و آژانس توسعه فضایی (SDA)، دو ماهواره به نامهای Able و Baker مجهز به این پایانه های نوری را در ژوئن سال قبل پرتاب کرد.
در ۱۴ آوریل سال جاری، این دو ماهواره پایانه های نوری خویش را در فاصله ۱۰۰ کیلومتری فعال کردند و بیشتر از ۴۰ دقیقه با هم ارتباط برقرار کردند. از لیزرهای مادون قرمز برای مشاهده بیشتر از ۲۰۰ گیگابیت داده استفاده شد که ابتدا کدگذاری شده و سپس به گیرنده ماهواره دیگر ارسال و سپس با موفقیت دریافت شدند.

1401/02/31
21:22:12
5.0 / 5
282
تگهای خبر: آزمایش , تحقیق , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
گوپا