توسعه سنسور پوشیدنی با مصارف نظامی و زیست محیطی

توسعه سنسور پوشیدنی با مصارف نظامی و زیست محیطی

گوپا: بگفته پژوهشگران، سنسورهای منعطف، متخلخل و بسیار حساس به دی اکسید نیتروژنی که بتازگی تولید شده و بر روی پوست و لباس قرار می گیرند می توانند کاربردهای بالقوه ای در مراقبت های بهداشتی، نظارت بر محیط زیست و مصارف نظامی داشته باشند.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، محققان به رهبری "هوانیو لری چنگ"(Huanyu "Larry" Cheng)، استادیار علوم مهندسی و مکانیک در ایالت پن، طرح های سنسور خودرا منتشر نموده اند که برمبنای مدلهای قبلی تولید شده و نتایج آن در مجله "ACS Applied Materials and Interfaces" انتشار یافته است.
این حسگرها با قرار گرفتن زیر بینی قادر به نظارت بر دی اکسید نیتروژن در تنفس هستند و علاوه بر آن می توانند بر تعریق نیز نظارت کنند. اتصال مستقیم سنسور به پوست برخلاف نمونه گیری از خون، امکان نظارت مداوم و طولانی مدت بر گاز را فراهم می آورد.
"چنگ" توضیح داد که بااینکه سنسورهای مشابهی وجود دارند اما تمایز اصلی این طراحی جدید قابلیت نظارت آن بر تنفس است.
او می گوید: موادی که بطور معمول برای ساخت سنسورهای گاز استفاده می شود، انعطاف پذیر هستند، اما متخلخل نیستند. انباشته شدن رطوبت آب از سطح پوست بر روی آنها بطور بالقوه می تواند منجر به تحریک یا لطمه سطح پوست شود. ما باید مطمئن شویم که این دستگاه می تواند متخلخل باشد تا رطوبت بدون انباشته شدن از آن عبور کند.
پژوهشگران سنسورهای جدید را با بهره گیری از روشی موسوم به "laser direct writing" ایجاد کردند.
"چنگ" می گوید: این روش مشابه "تولید افزایشی"(additive manufacturing) است، برای اینکه انجام آن آسان و کم هزینه است و لیزر به شکل گسترده ای دردسترس است. این پروسه نسبتاً قوی و سریع است و می توان آنرا برای تولید در مقیاس بالا گسترش داد.
"چنگ" و تیمش نوعی ماده به نام "کوپلیمر بلوکی"(block copolymers) را با رزین ادغام کردند تا سنسورهای متخلخل ایجاد کنند.
"چنگ" می گوید که این سنسور می تواند بر مواردی مثل بیماری مزمن انسدادی ریه که دی اکسید نیتروژن موجب ایجاد یا بدتر شدن آن می شود، نظارت کند. وی همین طور اشاره کرد که بااینکه این حسگرها بطور خاص برای تشخیص دی اکسید نیتروژن تولید شده اند اما می توانند بطور بالقوه انواع گازها و نشانگرهای زیستی را شناسایی کنند و بطور مثال برای تعیین سطح گلوکز خون برای نظارت بر دیابت یا شناسایی خطرات محیط های صنعتی یا جنگی مورد استفاده قرار بگیرند.
وی ادامه داد: حسگرها همین طور می توانند برای نظارت بر گازهای محیط مفید باشند. ما می توانیم کیفیت هوا را کنترل نماییم و بیماران را از خطرات احتمالی در مورد آلودگی بیش از اندازه خودرو ها آگاه نماییم. سپس، آنها می توانند از این اطلاعات برای اجتناب از قرار گرفتن در مناطقی مشخص در ایام خاص استفاده کنند.
منبع:

1401/03/03
15:06:13
5.0 / 5
167
تگهای خبر: پوست , تولید , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گوپا