با همسفر جدید مریخ نورد استقامت آشنا شوید

با همسفر جدید مریخ نورد استقامت آشنا شوید

یک سنگ کوچک به مدت چهار ماه بدون افتادن همراه با مریخ نورد ˮاستقامتˮ (Perseverance) ناسا روی سطح مریخ به گشت و گذار پرداخته است.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ناسا اعلام نموده که این سنگ در ماه فوریه به چرخ مریخ نورد "استقامت" چسبیده و از آن زمان تا کنون بیش از ۵.۳ مایل (۸.۵ کیلومتر) با این مریخ نورد جابه جا شده است.
عکس ها این قطعه از مریخ را نشان می دهند که در چرخ جلوی سمت چپ مریخ نورد "استقامت" که در فوریه سال قبل روی سطح مریخ فرود آمد، قرار گرفته است.
تصاویر این سنگ کوچک توسط دوربین های جلویی مریخ نورد ثبت شده اند که برای هدایت این مریخ نورد در مسیرهای پرخطر مورد استفاده قرار می گیرد و "هزکمز" (Hazcams) نام دارد.
ناسا اظهار داشت که این "همسفر پیش بینی نشده" هیچ صدمه ای به چرخ وارد نمی کند، بااینکه ممکنست هر زمانی از روی آن بیفتد.
"استقامت" فقط می تواند تا ۰.۰۷ مایل در ساعت (۰.۱۲ کیلومتر در ساعت) حرکت نماید که ممکنست به اندازه کافی کند باشد که از افتادن این سنگ جلوگیری شود.
این سنگ قبل از گیر افتادن روی چرخ های استقامت، می توانست میلیونها سال در یک نقطه ثابت باقی بماند.


مریخ نورد استقامت در روز ۱۸ فوریه سال ۲۰۲۱ بعد از یک سفر تقریباً هفت ماهه در فضا، به دهانه "جیزرو" (Jezero) مریخ رسید. این مریخ نورد که ابعادی مشابه یک ماشین دارد، به دنبال آثاری از حیات میکروبی باستانی در مریخ می گردد و به جمع آوری نمونه های سنگی برای بازگشت به زمین می پردازد.
ماه گذشته، این مریخ نورد به مرحله کلیدی ماموریت خود یعنی بالا رفتن از دلتای باستانی موسوم به "Three Forks" رسید.
ناسا اظهار داشت که که این سنگ در سیصد و چهل و یکمین روز مریخی و بیش از ۱۰۰ روز مریخی گذشته در اوایل ماه فوریه سال ۲۰۲۲ به چرخ متصل شد. در روز سیصد و چهل و یکم، "استقامت" هنوز بر نمونه برداری از کف دهانه "جیزرو" متمرکز بود.
صخره های مریخی در سطح سیاره سرخ به قدری متفاوت هستند که اگر این سنگ دورتر از محل اصلی روی سطح مریخ سقوط کند، یک "زمین شناس مریخی در آینده" می تواند آنرا تشخیص دهد.
ناسا اظهار داشت: این امکان وجود دارد که سنگ هنگام صعود آینده ما به لبه دهانه سقوط کند. اگر این اتفاق بیفتد، در بین سنگ هایی فرود می آید که طبق انتظار ما بسیار متفاوت از خودش است.
این نخستین باری نیست که یک سنگ سوار بر مریخ نورد می شود. ۱۸ سال پیش، سنگی به اندازه سیب زمینی راه خودرا به چرخ عقب راست مریخ نورد "اسپیریت" (Spirit) پیدا کرد.
پنج سال پیش، چرخ جلوی سمت راست مریخ نورد "کنجکاوی" نیز سنگ هایی را بصورت دوره ای با خود همراه می کرد.


همراه فعلی "استقامت" در راه ثبت رکوردهای جدید همراهی با یک مریخ نورد است.
کار "استقامت" جمع آوری سنگ ها است، اما همراه کردن یک سنگ در مسافرت روی مریخ جزو وظایف او نبوده است. "استقامت" نخستین نمونه خودرا در سپتامبر سال قبل جمع آوری کرد.
"استقامت" نمونه ها را به زمین بازنمی گرداند، بلکه آنها را در مکان های خاصی در مریخ قرار می دهد تا ازطریق یک ماموریت بازیابی در آینده که هم اکنون درحال توسعه است، جمع آوری کند و به زمین بازگرداند.
یکی از گزینه ها برای این ماموریت، پرتاب دو فضاپیمای دیگر توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا است که در سال ۲۰۲۶ زمین را ترک می کنند و در سال ۲۰۲۸ به مریخ می رسند.
فضاپیمای اول یک مریخ نورد کوچک را روی سطح مریخ مستقر می کند. این مریخ نورد راه خودرا به سمت "استقامت" پیدا می کند و لوله های حاوی نمونه را برمی دارد و آنها را به یک موشک کوچک، منتقل می کند. این موشک پرتاب خواهد شد و نمونه ها را در مدار مریخ قرار می دهد.
در این مرحله، سومین و آخرین فضاپیمای درگیر در عملیات پیچیده، به نمونه ها نزدیک شده و آنها را برمی دارد و به زمین بازمی گرداند.
در صورتیکه بازگشت به زمین موفقیت آمیز باشد، نمونه ها در سال ۲۰۳۱ به زمین می رسند، این بدان معناست که نمونه های مریخ احتمالاً تا حدود یک دهه دیگر مورد مطالعه قرار نخواهند گرفت.
"استقامت" در این سفر یک همراه دیگر نیز داشته است و آن بالگرد مریخی "نبوغ"(Ingenuity) است. این بالگرد تا کنون نزدیک به ۳۰ پرواز در سیاره سرخ به انجام رسانده است که تازه ترین آنها در آوریل امسال انجام شد.1401/03/21
10:32:33
5.0 / 5
186
تگهای خبر: آینده , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گوپا