انعقاد تفاهمنامه معاونت علمی و جهاددانشگاهی؛

شروع حمایت هزار میلیاردی از توسعه فناوری

شروع حمایت هزار میلیاردی از توسعه فناوری

گوپا: مرکز توسعه قراردادی وینوا در مرکز هم آفرینی شهید سلیمانی با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و رئیس جهاد دانشگاهی راه اندازی شد.به گزارش گوپا به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به نقش بخش خصوصی در رونق طرح های تولیدی و دانش بنیان اظهار داشت: در این میان، صندوق پژوهش و فناوری استان البرز جزو معدود صندوق های مبتنی بر بخش خصوصی واقعی است که بطور عملی و اجرائی توسعه اقتصاد دانش بنیان را در دستور کار قرار داده است.
دهقانی اضافه کرد: مایه افتخار است که عده ای از مال خود برای آینده فرزندان این کشور می گذارند. سرمایه گذاری در فناوری و نوآوری، باید به عنوان یک ضرورت فرهنگی ترویج پیدا کند. این مرکز با سهم بسیار اندک معاونت علمی، در زمان خیلی کم و در زمانه ای که عده ای ترجیح می دهند سرمایه خودرا در زمینه های دیگری سرمایه گذاری کنند، در زمینه دانش بنیان به وجود آمده که این امر از یک نگاه دوراندیشانه نشأت می گیرد و شایسته تقدیر است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این که پشتیبانی از کارآفرینی، تولید و نوآوری، در امتداد ارزش های دینی و معنوی است، اضافه کرد: در این شب که مصادف با میلاد منجی عالم بشرست است، افتتاح این مرکز نیز دارای معنایی مقدس و بارقه هایی از نور امید و پیشرفت است. هیچ کاری به اندازه ایجاد اشتغال و زمینه سازی برای کسب روزی حلال توسط جوانان مقدس نبوده و در دین آسمانی که بخش عمده ای از عبادت در آن کار کردن و تلاش است. در دین مبین اسلام، اشتغال و تولید، به عنوان یک عبادت ارزش گذاری شده و مورد تاکید قرار گرفته است.
وی در این زمینه اظهار داشت: مراکز هم آفرینی بر پایه دارایی های فکری و ارزش های نامشهود شکل گرفته اند. جهان به سمت و سویی حرکت کرده که دارایی های مشهود جای خودرا به دارایی های نامشهود داده اند و در نمونه های موفق کسب و کارهای ثروت آفرین دنیا، بخش قابل توجهی از سرمایه ها به دارایی های فکری اختصاص دارد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری افزود: در دوره فعلی گسترش زیرساخت، خریداری تجهیزات و ایجاد زیرساخت ها صرفه اقتصادی ندارد. خیلی از تجهیزات صنعتی باید حداقل بیست ساعت در روز کار کنند تا توجیه اقتصادی داشته باشند. مراکز هم آفرینی فرصت هایی هستند و فرصتی فراهم می سازند تا صاحبان فناوری و نوآوری بتواند در یک مرکز مشترک تولید را بصورت اشتراکی انجام دهند.
وی ادامه داد: تعامل و همکاری سه مجموعه صندوق پژوهش و فناوری البرز، جهاد دانشگاهی و پژوهشگاه رویان، سازمانی پرافتخار و باارزش است که حجم قابل توجهی از افتخارات آن، پنهان بوده و متواضعانه کم تر رسانه ای می شود. مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی باید شکوفا و به ظرفیتی برای ایجاد اشتغال گسترده در این زیست بوم یکصد هکتاری تبدیل گردد ما نیز آمادگی داریم تا از تحول این زیرساخت عظیم به فضای مساعد اشتغال و ارزش آفرینی جوانان استان البرز تبدیل گردد.
در این مراسم ۳ تفاهم نامه و موافقت نامه با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری، رییس جهاد دانشگاهی و رییس پژوهشگاه رویان به امضا رسید.
اولین توافق نامه بین صندوق پژوهش و فناوری البرز و معاونت علمی برای توسعه و راه اندازی مراکز توسعه و تولید قراردادی به ارزش ۱۰۰۰ میلیاردریال در منعقد گردید. تفاهم نامه دوم بین معاونت علمی و صندوق پژوهش فناوری درباب تجاری سازی یافته های پژوهشی در مراکز نوآوری به امضا رسید.
افتتاح مرکز توسعه قراردادی
مرکز توسعه قراردادی در مساحت ۷۴۰۰ متر مربع با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی استان البرز، به بهره برداری رسیده است. در این مرکز، فعالان فناوری های برق و الکترونیک، نفت، بالادستی و پایین دستی گاز پتروشیمی، صنعت غذا، ساختمان فعالیت می کند. این مجموعه در کم تر از هفت ماه به همت و همکاری دست اندرکاران و سهام داران بخش خصوصی به سرانجام رسیده است.

1401/12/18
17:12:43
5.0 / 5
208
تگهای خبر: آینده , تحقیق , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گوپا