یك مقام مسئول سازمان برنامه و بودجه اعلام كرد:

افزایش بودجه ۲۰ و هشت دهم درصدی موسسات پژوهشی وابسته به وزارت علوم

افزایش بودجه ۲۰ و هشت دهم درصدی موسسات پژوهشی وابسته به وزارت علوم

گوپا: رئیس امور آموزش و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: باوجود رشد بودجه های هزینه ای كشور كه ۸ درصد بوده توانستیم بودجه موسسات پژوهشی را ۲۰.۸ درصد نسبت به سال ۹۶ افزایش دهیم.به گزارش گوپا به نقل از مهر، دكتر غلامرضا گرایی نژاد در پنجاه و یكمین اجلاس سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاهها و مراكز آموزشی عالی كه امروز در وزارت علوم برگزار شد، در مورد بودجه حوزه پژوهش و فناوری در سال ۹۷ اظهار داشت: باوجود رشد بودجه های هزینه ای كشوركه ۸ درصد بوده است توانسته ایم بودجه موسسات پژوهشی وزارت علوم را ۲۰.۸ درصد نسبت به سال ۹۶ افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینكه اعتبارات این موسسات از ۶۳۰ میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۷۶۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده است اظهار داشت: خوشبختانه در لایحه ظرفیت های مناسبی در كنار بحث های اعتباری و بودجه ای پیش بینی شده است. در ردیف های بودجه موسسات پژوهشی وابسته به وزارت علوم نزدیك به ۳۰ درصد رشد داشته است.
رئیس امور آموزش فرهنگی سازمان برنامه و بودجه با اشاره به افزایش مصوبات بودجه پارك های علمی و فناوری و موسسات نسبت به سال ۹۷ اظهار داشت: بودجه پارك های علمی و فناوری رشد ۴۶ درصدی داشتند و میزان بودجه آن از ۱۰۰ میلیارد تومان به ۱۴۸ میلیارد تومان افزایش یافته است.
به گفته گرایی نژاد، موسسات پژوهشی از ۵۲۶ میلیارد تومان به ۶۸۲ میلیارد تومان افزایش بودجه ای نسبت به سال قبل داشته اند.
وی با اشاره به اینكه در زمان تنظیم بودجه تلاش های زیادی شده كه مسائل پژوهشی و فناوری كشور به خوبی مد نظر قرار گیرد، تصریح كرد: تغییرات لایحه امسال نسبت به سال قبل كه در زمینه تملك دارایی بوده كمتر مد نظر قرار گرفته است.
رئیس امور آموزش فرهنگی سازمان برنامه و بودجه تصریح كرد: همینطور ۲۰ میلیارد تومان به پارك های جدیدالتاسیس اختصاص یافته كه این پارك ها صاحب طرح تملك هستند.
گرایی نژاد خاطرنشان كرد: دستگاههای اجرایی به باعث قانون مكلف هستند یك درصد از اعتبارات خویش را برای پژوهش كنار بگذارند؛ این اعتبارات در استانها موقعیت مصرفی خوبی نداشته و دستگاههای بزرگ هم پروژه های تحقیقاتی نداشتند كه خرج كنند و استقبالی هم در این زمینه وجود نداشت.
وی تصریح كرد: این تبصره ای است كه در لایحه دولت تصویب شده و باید یك درصد اعتبارات به صورت متمركز به طرح های پژوهشی اختصاص یابد؛ این دستگاههای اجرایی باید پروژه هایی را معرفی كنند تا بتوانند بر مبنای دستورالعمل سازمان برنامه و بودجه با هماهنگی وزارت علوم و وزارت بهداشت اقداماتی را اجرایی كنند.
رئیس امور آموزش فرهنگی سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: ما می خواهیم در واقع دستگاههای اجرایی را مكلف نماییم كه خرجشان با استفاده از موسسات پژوهشی باشد؛ این ظرفیت خوبی است كه علاوه بر نیاز استانها نیاز دستگاههای اجرایی را مبتنی بر پژوهش مرتفع می كند و در همین راستا از ظرفیت های دانشی كشور هم استفاده می شود؛ این دستورالعمل هم اكنون آماده شده است.
گرایی نژاد با اشاره به اینكه جهت استفاده از خط اعتباری ۵۰۰ میلیون دلاری مشكلاتی در قوانین داشتیم، اظهار داشت: اگر این میزان تامین و بازپرداخت آن تضمین شود خوب است اما بودجه آموزش عالی و ظرفیت های آن طوری نیست كه بتوانند این میزان را به صورت اصل و فرع تضمین كنند كه بازپرداختی وجود داشته باشد.
به گفته وی ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه تعمیر و تجهیزات كل دانشگاهها و موسسات پژوهشی است كه تامین مالی آن در قانون بودجه پیش بینی شده است.
رئیس امور آموزش فرهنگی سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: ظرفیت یك میلیارد تومانی مشخصا برای تجهیزات در موسسات پژوهشی كشور در نظر گرفته شده است كه وزارت علوم و سایر دستگاهها می توانند از این میزان بهره مند شوند.
وی ادامه داد: در این مصوبه تضمین بازپرداخت توسط دولت از محل بودجه است.
گرایی نژاد با اشاره به تبصره ای دیگر در سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: تبصره ای كه پیش بینی شده كه برای شركت های دولتی، بانكها و سایر موسسات انتفاعی حدود هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان بودجه برای تحقیق و توسعه آنها اختصاص داده شده است؛ ۴۰ درصد این با استفاده از دانشگاهها و موسسات پژوهشی هزینه می شود؛ موسسات می توانند با این شركت ها وارد مذاكره شوند.
وی ادامه داد: اگر از ظرفیت بودجه به خوبی استفاده نماییم می توانند موثر در افزایش منابع موجود شود و عملكرد مثبت تری در سال های آتی تكرار شود.
رئیس امور آموزش فرهنگی سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان كرد: انتظاری كه سازمان برنامه و بودجه از موسسات پژوهشی دارد این است كه آنها بتوانند مدلی طراحی نمایند كه به ما بعنوان دولت به ما بگویند در چه حوزه هایی از پژوهش و فناوری بر مبنای این مدل ورود كنیم؛ ما از این مدلها حمایت می نماییم.
گرایی نژاد اضافه كرد: ما درصدد هستیم كه در سال ۹۷ مدلی بر این اساس تعریف نماییم كه حتی در این راستا كارگروهی هم تشكیل داده ایم.
وی اظهار داشت: در بودجه تخصیصی به دانشگاهها جلوتر هستیم و بدنبال اختصاص بودجه دانشگاهها و موسسات در اسفندماه هستیم كه تلاش می گردد به این اعتبارات نزدیك شویم.
رئیس امور آموزش فرهنگی سازمان برنامه و بودجه تصریح كرد: تخصیص های امسال به دانشگاهها و موسسات پژوهشی تا اسفندماه واریز می گردد.

1396/12/10
17:32:13
5.0 / 5
4433
تگهای خبر: دانشگاه , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گوپا