دبیر ستاد توسعه فناوری های آب خشكسالی معاونت علمی:

نیازهای صنعت آب و فاضلاب كشور شناسایی می گردد

نیازهای صنعت آب و فاضلاب كشور شناسایی می گردد

گوپا: دبیر ستاد توسعه فناوری های آب خشك سالی معاونت علمی از احصای نیازهای صنعت آب و فاضلاب كشور و اولویت بندی آن ها در سال ۹۷ اطلاع داد.به گزارش گوپا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حسینعلی بهرامی اظهار داشت: در سالیان اخیر، مبحث بحران آب و نتایج آن یكی از اصلی ترین چالش های كشور قلمداد شده از این رو ستاد توسعه فناوری های آب خشك سالی فرسایش و محیط زیست معاونت علمی به منظور ایفای وظایف سازمانی خود، كوشش كرد با پشتیبانی از شركت های دانش بنیان ایده های خلاقانه، نقشی حمایتی و فناورانه در كاهش مخاطرات و خسارات ناشی از وقوع این بحران ایفا كند.
وی بیان كرد: به همین منظور، به موازات مدیریت و پیگیری پروژه های در دست انجام و مصوب سال ۹۵، فعالیت های این ستاد در حوزه توسعه فناوری های آب، با دو رویكرد مستقل شناسایی منابع آبی جدید و هم مدیریت مصرف و افزایش بهره وری منابع موجود در سال ۹۶ مورد پیگیری قرار|گرفت.
بهرامی تصریح كرد: در همین راستا پروژه هایی از قبیل شناسایی منابع آب ژرف در محدوده استان های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی در دستور كار قرار گرفت. انتقال دانش فنی مدیریت، طراحی چاه اكتشافی و نظارت حین حفاری پروژه های حفاری عمیق در صنعت آب در همین راستا تدوین شد.
به گفته وی، طرح هایی مانند استفاده از فناوری الكترودیالیز جهت تصفیه فلزات سنگین به منظور تأمین آب شرب مناطق محروم و هم احداث چند تصفیه خانه خوابگاه دانشجویی (دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس و دبیرستان فرزانگان) به منظور آبیاری فضای سبز و با رویكرد فرهنگ سازی و ترویج باز مصرف پساب های موجود همچون آنهاست.
دبیر ستاد توسعه فناوری های آب خشك سالی فرسایش و محیط زیست معاونت علمی توضیح داد: درعین حال به منظور صیانت از منابع آب موجود و حفظ منابع ذخیره سدهای كشور، ارزیابی فناوری های متنوعی در دستور كار قرار گرفت كه نهایتاً منجر به تفاهم با یكی از شركت های داخلی جهت احداث نیروگاه خورشیدی بر روی محدوده ای از چاه نیمه های استان سیستان و بلوچستان شد.
وی بیان كرد: این ستاد، در نظر دارد با بهره گیری از گروه مشاورین خود، متشكل از خبرگان و نخبگان دانشگاهی و شركت های خصوصی و دانش بنیان، ضمن احصای نیازهای صنعت آب و فاضلاب كشور و اولویت بندی آن ها، در سال ۹۷ با عزمی راسخ در جهت تحقق اهداف نظام به منظور تأمین آسایش و سلامت شهروندان ایران اسلامی حركت نماید.
بهرامی موضوعاتی كه بعنوان فعالیت های سال جاری ستاد توسعه فناوری های آب خشك سالی فرسایش و محیط زیست معاونت علمی تدوین شده است را بهره گیری از فناوری های نوین جهت ارتقای بهره وری و كاهش هزینه های تصفیه خانه های كشور؛ طرح ملی مدیریت هوشمند شبكه های آب رسانی كشور با هدف كاهش تلفات آب؛ اجرای پروژه های پایلوت كاهش تبخیر سطحی آب مخازن سدها و حوضچه های ذخیره آب؛ راه اندازی مجموعه آموزشی-تحقیقاتی مطالعات زیرسطحی با هدف شناسایی، انتقال دانش فنی و بومی سازی روش های نوین اكتشافی عنوان نمود.

1397/01/15
17:46:30
5.0 / 5
4411
تگهای خبر: دانشگاه , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
گوپا