كشف ساختار مولكول چربی سوز؛

كشف چربی قهوه ای چگونه به كاهش وزن كمك خواهد كرد؟

كشف چربی قهوه ای چگونه به كاهش وزن كمك خواهد كرد؟

گوپا: تحقیقات جدید محققان دانشگاه پزشكی هاروارد و مركز پزشكی ˮوكسنرˮ نشان داده است كه یك مولكول تولید شده توسط چربی قهوه ای نقش غیرمنتظره ای در متابولیسم بدن انسان دارد.به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، باور عمومی این است كه ورزش و كاهش وزن به دنبال یكدیگر می آیند، اما چیزی كه هنوز مشخص نمی باشد، ساز و كار سلولی است كه این ارتباط را پایه ریزی می كند.

در پاسخ به مسئله ورزش، دانشمندان هم اكنون شاهد یك انفجار بزرگ در سطوح هورمون چربی هستند كه پیشتر تصور می شد كه با فعالیت جسمی ارتباطی ندارند. این كشف پنجره جدیدی رو به فرآیند متابولیك بدن باز می كند و اهداف جدیدی را برای كاهش وزن به وجود می آورد.

منبع كشف جدید، انواع مختلف چربی در بدن انسان است. در صورتی كه سلول های چربی سفید، انرژی اضافه را به شكل لیپید ذخیره می كنند و نقش كلیدی در چاقی، بیماری قلبی و دیابت دارند، چربی قهوه ای و یا بافت چربی، بعنوان چربی خوب و غنی از میتوكندری شناخته می گردد كه لیپیدها و گلوكز را برای تولید گرمای بدن می سوزاند و با این عمل ما را در هوای سرد، گرم نگه می دارد.

تا همین اواخر تصور می شد كه تنها بچه ها دارای چربی قهوه ای هستند و از آن برای گرم نگه داشتن خود تا زمانی كه به اندازه كافی بزرگ شوند، استفاده می نمایند و سپس چربی قهوه ای از بین می رود.

اما یك كشف در سال 2009 نشان داد كه بدن بالغ هم حاوی مقادیر كمی از چربی قهوه ای است كه عرصه كاملا جدیدی از تحقیقات را به دنبال چگونگی تبدیل چربی سفید به قهوه ای با استفاده از "تغییر چربی"(fat switch) به وجود آورد.

استفاده از روغن ماهی و تزریق نانوذرات فقط چند راه ممكن برای انجام این كار هستند.

تحقیقات جدید انجام شده توسط محققان دانشكده پزشكی هاروارد و مركز پزشكی "وكسنر"( Wexner) در دانشگاه اوهایو، نخستین پژوهشی است كه به صورت جامع در مورد فعالیت مولكول های كنترل چربی شناخته شده بعنوان "لیپوكین ها"( lipokines) در طول ورزش تحقیق می كند.

شركت كنندگان مرد و زن در بین گروه های سنی مختلف، سطوح مختلف فعالیت و اندازه گیری سطح لیپوكین قبل، حین و بلافاصله پس از فعالیت متوسط تحت بررسی قرار گرفتند. برخی از افراد برای 40 دقیقه دوچرخه سواری كردند و دیگران برای 45 دقیقه روی یك تردمیل دویدند.

"كریستین استنفورد"، محقق مركز پزشكی "وكسنر" می گوید: لیپوكین به بالاترین سطح كشیده شد.

لیپوكین موسوم به " 12، 13-diHOME " قبلا تنها به قرار گرفتن در معرض هوای سرد مرتبط دانسته می شد و منجر به این شد كه محققان مشكوك شوند كه از چربی قهوه ای به جای چربی سفید می آید. آنها این نظریه را با انجام تحقیق دیگری بر روی موش ها مورد بررسی قرار دادند.

همانطور كه این حیوانات فعالیت می كردند، محققان دریافتند كه فعالیت "12، 13-diHOME" افزایش می یابد. سپس محققان ذخیره چربی قهوه ای را با جراحی از بدن موش ها برداشتند و دوباره بررسی كردند.

این بار محققان هیچ نشانه ای از افزایش فعالیت لیپوكین "12، 13-diHOME" در طول ورزش ندیدند و این نشان می داد كه حدس شان درست بوده است.

این نتیجه دانشمندان را به چند دلیل سوق داد. یكی از آن ها این است كه تحقیقات قبلی نشان داده اند كه ورزش سبب كاهش فعالیت سلول های چربی قهوه ای در انسان و جوندگان می شود، در حالیكه در هوای سرد یا در معرض سرما قرار گرفتن سبب افزایش فعالیت آن می گردد.

"استنفورد" می گوید: اغلب داده ها نشان داده است كه سرما و ورزش اثر متفاوتی بر روی بافت چربی قهوه ای(BAT) دارند، به صورتی كه می توان اظهار داشت كه "12، 13-diHOME" آزاد شده از "BAT" بعد از ورزش و قرار گرفتن در معرض سرما غیرمنتظره بود.

به همین دلیل است كه علاقه مندی محققان در پیگیری آزمایشات روی موش ها اضافه گردید، چون كه به نظر می رسد "12، 13-diHOME" بعنوان سیگنالی برای چربی های قهوه ای برای سوزاندن اسیدهای چرب بعنوان سوخت استفاده می نماید.

"لوری گودیر" از دانشكده پزشكی هاروارد می گوید: این جذاب است كه به جای سوزاندن كالری در طول تمرین -كه همان چیزی است كه با قرار گرفتن در معرض سرما اتفاق می افتد- چربی قهوه ای به عضله می گوید اسیدهای چرب بیشتری را جهت استفاده بعنوان سوخت استفاده نماید.

وی اضافه كرد: در طول انجام فعالیت ورزشی، تمام بافت های متابولیك متفاوت همچون بافت چربی، به طرز شگفت آوری با یكدیگر ارتباط برقرار می كنند كه سبب می گردد عضلات از انرژی استفاده كنند.

تیم محققان امیدوار است كه در مورد چگونگی كار "لیپوكین 12، 13-diHOME" بیشتر شناخت پیدا كند و در نهایت این یافته ها می تواند مبنایی برای داروهای پیشرفته ای كه اثر ورزش را برای تقویت عملكرد عضلانی و كاهش وزن شبیه سازی می كند، فراهم آورد.

"گودیر" می گوید: دانش بیشتر ما در مورد ورزش و نحوه عملكرد آن، به درك بهتر درباره چگونگی مبارزه با بیماری های متابولیك كمك می نماید.

این تحقیق در مجله Cell Metabolism انتشار یافته است.
1397/02/18
12:47:36
5.0 / 5
4370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
گوپا