كاوش عرضه تسهیلات بانكی با نرم افزار

كاوش عرضه تسهیلات بانكی با نرم افزار

گوپا: محققان در یك مركز رشد توانستند با انتقال دانش فنی نرم افزاری از كشور هلند و به كارگیری آن در یكی از بانك های كشور به كاوش عرضه تسهیلات بانكی بپردازند.مهرداد كرمانی، مدیرعامل یك مركز رشد در دانشگاه علم و صنعت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: یكی از حوزه های جدید دانشی در بهبود سازمان ها «فرآیندكاوی» است كه در سال های اخیر با استقبال قابل توجهی در كشورهای توسعه یافته مواجه شده است؛ «فرآیندكاوی» مرز میان «داده كاوی» و «مدیریت فرآیندهای كسب وكار» است كه با استفاده از داده های واقعی ثبت شده به مدیریت و تحلیل فرآیندها می پردازد.
به گفته وی، در فرآیندكاوی از الگوریتم های داده كاوی به منظور شناسایی روندها، الگوها و جزئیات برپایه اطلاعات رویدادهای ثبت شده استفاده می شود؛ همینطور فرآیندكاوی به منظور درك فرآیندها و طراحی ایده های بهبود به كار برده می گردد.
وی با اشاره به اینكه وجود فناوری و سیستم های اطلاعاتی در مدیریت فرآیندهای كسب وكار بسیار اثرگذار است، تصریح كرد: اگر یك سیستم اطلاعاتی مناسب از جریان كاری سازمان پشتیبانی كند، تكنیك های فرآیندكاوی در مدیریت فرآیندها بسیار مفید و موثر خواهند بود. این تكنیك ها قادر هستند تا دانش فرآیندی مورد نیاز را با استفاده از نگاره های رویداد كه به صورت معمول در سیستم های اطلاعاتی امروزه موجود هستند، استخراج كند.
كرمانی با اشاره به اینكه در فرآیندكاوی از الگوریتم های متعددی جهت كشف فرآیند استفاده می شود، عنوان كرد: مهمترین آنها شامل الگوریتم، كاوشگر هیوریستیك، كاوشگر فازی و كاوشگر چندفازه می گردد. از مهم ترین ابزارهای در خدمت دانش فرآیندكاوی، نرم افزارهای این حوزه است كه از میان آن ها می توان Prom، Disco و Clonis بعنوان مهم ترین ابزارهای فرآیندكاوی اشاره نمود.
مدیرعامل این شركت در دانشگاه علم و صنعت اضافه كرد: هم اكنون دانش فرآیندكاوی توسط این شركت از هلند به كشور ورود پیدا كرده است و به دنبال آن در قالب یك پروژه فرآیندكاوی، همكاری با یكی از مهمترین بانك های كشور بعنوان نخستین پروژه فرآیندكاوی در ایران شروع شده است.
كرمانی اضافه كرد: در این پروژه فرآیند اعطای تسهیلات بانك مورد كاوش قرار گرفته و با استفاده از بررسی پرونده های مربوطه در سیستم های اطلاعاتی و شناسایی فرآیند با استفاده از داده های واقعی، گلوگاه های فرآیند كشف خواهد شد. هم چنین با استفاده از تحلیل های آماری و كمی فرآیند موجود، ایده های بهبود عرضه طراحی خواهد شد.
وی تصریح كرد: نرم افزار فرآیندكاوی DISCO كه یكی از ابزارهای مهم در فرآیندكاوی است، برای نخستین بار به كشور وارد شده است. این نرم افزار كه به افزایش سرعت، دقت و كیفیت فرآیندكاوی یاری می رساند، خروجی های بسیار مفیدی جهت شناخت وضعیت موجود فرآیند عرضه می دهد. مهمترین خروجی های این نرم افزار در قالب نقشه فرآیندی، تحلیل های آماری، وضعیت واریانت های فرآیند، انیمیشن واقعی فرآیند، مدت زمان اجرای فرآیند، شناسایی گلوگاهای فرآیند و... عرضه می گردد.
وی ادامه داد: بعد از دریافت خروجی ها از نرم افزار، برپایه فهم جدید از فرآیند، ایده های بهبود طراحی خواهد شد كه منجر به كاهش زمان، هزینه اجرای فرآیند خواهد شد.

1397/02/29
15:34:07
5.0 / 5
4456
تگهای خبر: آینده , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
گوپا