امروز 28 خرداد؛

سالروز پرتاب قزست 1 اولین ماهواره فضایی قزاقستان

سالروز پرتاب قزست 1 اولین ماهواره فضایی قزاقستان

گوپا: 12 سال پیش در روز 18 ژوئن، اولین ماهواره فضایی قزاقستان به نام ˮقزست1ˮ (KazSat 1) توسط موشك ˮپروتون- كیˮ ( Proton-K) پرتاب شد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا، قزاقستان 18 ژوئن سال 2006، قزست1 اولین ماهواره فضایی و بدون سرنشین را توسط موشك پروتون-كی از مركز فضایی بایكونور، جنوب غرب قزاقستان به فضا پرتاب كرد.
قزست توسط موشك پروتون-كی كه یك موشك روسی است به فضا پرتاب شد و پس از قرار گرفتن در مدار زمین سیگنال های خویش را برای تلویزیون و تجهیزات ارتباطاتی قزاقستان به زمین ارسال كرد.
پروتون-كی، كه طبق شاخص گراو با نام "پروتون 8كی82 می" یا به اختصار" 8كی82كی" هم شناخته می شود، موشكی روسی بود كه پیشتر توسط شوروی بعنوان پرتابگر حامل محموله به فضا به كار می رفته است. این موشك از سری موشك پروتون مشتق شده است. این سری از موشك توسط "مركز فضایی تولید وتوسعه كروچینف"(Khrunichev State Research and Production Space Center) ساخته و در ایستگاه شماره 81 و 200 از مركز فضایی بایكونور به فضا پرتاب می شد. این موشك تا زمان به روزرسانی آن به نوع "پروتون-ام "(Proton-M)، استفاده می شد. آخرین پرتاب وی هم در تاریخ 30 مارس 2012، یعنی 311مین پرتابش، صورت گرفت.
این ماهواره دارای 12 گیرنده خودكار است كه هر كدام آنها 72 مگاهرتز هستند. این ماهواره یك ماهواره ارتباطی است و در "مدار زمین آهنگ"(GSO ) قرار دارد كه حدودا 36 هزار كیلومتر از زمین فاصله دارد.


مدار زمین آهنگ یا مدار ژئوسَنكرون به مدارهایی در دور كره زمین گفته می گردد كه سرعت زاویه ای چرخش ماهواره ها بر روی این مدارها با سرعت چرخش زمین برابر است. به عبارتی دیگر مدارهایی هستند كه برای پیمودن مسیر كامل آنها به یك روز نجومی (در حدود 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه) نیاز است. یكی از مهم ترین این مدارها مدار زمین ثابت است.
این ماهواره توسط مراكز فضایی "خرانیچف" و "آلنیا اسپازیو" تولید گردیده است. كنترل قزست، برای نخستین بار در ژوئیه سال 2008 از دست رفت و در اكتبر سال 2008 به طور كلی از كنترل زمینی خارج شد.
1397/03/28
14:18:37
5.0 / 5
4589
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گوپا