محققان دانشگاه استنفورد توسعه دادند؛

پیش بینی عوارض مصرف همزمان 2 دارو توسط هوش مصنوعی

پیش بینی عوارض مصرف همزمان 2 دارو توسط هوش مصنوعی

گوپا: هنگامی كه پزشك بیش از یك دارو برای بیمار تجویز می كند، باید در نظر بگیرد كه هر دارو عوارض جانبی خاصی هم دارد.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، اكنون محققان علوم كامپیوتر "دانشگاه استنفورد" یك سیستم كامپیوتری جدید مبتنی بر هوش مصنوعی اختراع كرده اند كه این سیستم قادر به پیش بینی عوارض جانبی تركیب دو دارو است.
حدودا 40 درصد آمریكایی های بالای 65 سال، روزانه بیش از پنج دارو مختلف مصرف می كنند و پزشكان معمولا می بایست سلامت بیماران را كنترل كنند تا ببینند كدام یك از این داروها عوارض جانبی ناخوشایندی دارد.
"مارینكا زیتنیك"(Marinka Zitnik) یكی از محققان این مطالعه اظهار داشت: حدودا غیرممكن است كه یك داروی جدید در تركیب با سایر داروها آزمایش شود، ازاین رو من و دیگر محققان تصمیم گرفتیم برای این مشكل یك چاره مناسب پیدا نماییم.
آنها یك سیستم یادگیری عمیق گسترده را كه داده های بیش از 19 هزار دارو در آن وارد شده بود را توسعه دادند. این سیستم "Decagon" نام دارد و می تواند اثرات و عوارض جانبی هر دارو و همینطور تركیب دو داروی مختلف را پیش بینی نماید.
بعد از توسعه این دستگاه محققان آن را آزمایش كردند و نام دو داروی مختلف را برای مصرف همزمان وارد كردند بعنوان مثال، Decagon پیشنهاد داد مصرف یك دارو كلسترول با یك دارو فشار خون می تواند سبب التهاب عضلانی شود.
در مرحله بعدی این پروژه محققان تلاش خواهند كرد تا سیستم decagon را به یك ابزار كاربر پسندتر تبدیل كنند تا پزشكان هم بتوانند به راحتی اطلاعات دو دارو مختلف را هنگام تجویز در آن وارد كنند. در این مرحله، این سیستم تنها قادر به پیش بینی عواض جانبی تنها دو دارو است اما محققان امیدوارند كه این سیستم را توسعه دهند تا در آینده بتواند عوارض جانبی بیش از دو دارو را ارزیابی و پیش بینی نماید.
این مطالعه در مجله " Bioinformatics " منتشر گردید.1397/04/22
00:07:42
5.0 / 5
4757
تگهای خبر: كامپیوتر , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
گوپا