تبعیض نژادی در بین ربات ها!

تبعیض نژادی در بین ربات ها!

گوپا: پژوهشگران نیوزیلندی ادعا می كنند كه تبعیض نژادی، به دنیای ربات ها هم راه یافته و به معیاری برای انتخاب آنها تبدیل گشته است.


به گزارش گوپا به نقل از ایسنا و به نقل از فست كمپانی، همه انسان ها تا حدود گوناگونی با گرایش های تبعیض نژادی انسانی آشنا هستند اما شاید این گرایش ها، به ربات ها هم راه یابند.
پژوهش جدیدی كه در "دانشگاه كانتربری"(Cant) نیوزیلند صورت گرفت، نشان داده است كه اگر ربات ها، خصوصیت های شبه انسانی مانند چشم یا چهره داشته باشند، انسان ها آنها را برپایه رنگشان انتخاب می كنند و در صورت نیاز به واكنش در برابر ربات ها، ربات های سیاه رنگ زودتر از ربات های سفیدرنگ مورد هجوم قرار می گیرند.
پژوهشگران، تصاویر افرادی از نژادهای گوناگون و یك ربات شبه انسان را جمع آوری كردند و سپس، رنگ ربات را با عنایت به رنگ های گوناگون پوست انسان تغییر دادند. بعد از این مرحله، از شركت كنندگان خواسته شد كه نقش مامور پلیس را بازی كنند و در مورد شلیك به تصاویر گوناگون تصمیم بگیرند. تصاویر، چهره افراد گوناگون و چهره ربات را شامل می شد كه بعضی از آنها سلاح به همراه داشتند و برخی بدون سلاح بودند. شركت كنندگان، تصاویر را برای چند ثانیه دیدند و سپس از آنها خواسته شد كه برپایه غریزه خود واكنش نشان دهند.


نتایج این بررسی نشان داد شركت كنندگان كه بیشتر آنها سفید پوست بودند، در شلیك به تصاویر انسان و ربات سیاه رنگ، شتاب بیشتری داشتند. همچنین، آنها در برابر انسان ها و ربات های غیرمسلح سفید پوست، زودتر از شلیك خودداری می كردند.
در مقاله این پژوهش آمده است: سطح توافق در بین شركت كنندگان هنگام برخورد با مفاهیم نژادی، قابل توجه بود. شركت كنندگان توانستند به سادگی، نژاد ربات ها را تشخیص دهند و تعصب آنها هنگام تیراندازی، برپایه این مقوله های اجتماعی صورت گرفت.
این نتایج، نتایج ناخوشایندی برای آینده دارند. خیلی از ربات های كنونی، سفید رنگ هستند و به قول پژوهشگران، به سازندگان شان شباهت دارند. شاید نقش این ربات ها و همكاری شان با انسان ها، بزودی در جهان گسترش یابد و اگر بیشتر ربات ها، سفیدرنگ باشند، تبعیض نژادی و تعصب در جهان تشدید می شوند.
"كریستوف بارتنك"(Christoph Bartneck)، استاد دانشگاه كنتربری و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: هدف ما از این پژوهش، ترغیب متخصصان رباتیك به ابداع ربات هایی است كه به عقاید نژادپرستی، واكنش نشان می دهند. نیازی نیست كه همه ربات های تولید شده، سفیدرنگ باشند.1397/05/14
14:27:09
5.0 / 5
4600
تگهای خبر: پوست , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گوپا